Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Donald Tusk. źródło: https://twitter.com/Platforma_org
Donald Tusk. źródło: https://twitter.com/Platforma_org
Dwustronna współpraca, kwestie bezpieczeństwa oraz wsparcie dla Ukrainy będą tematami rozmów premiera Donalda Tuska podczas poniedziałkowej wizyty na Litwie. Szef polskiego rządu spotka się w Wilnie z premier i prezydentem tego kraju.
Donald Tusk przed południem (pocz. o 10.45) spotka się z premier Ingridą Šimonyte. Agencja prasowa BNS poinformowała, że szefowie rządów Polski i Litwy będą mówić o wsparciu dla Ukrainy, a także wzmocnieniu i wdrożeniu sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Oprócz tego rozmowy mają dotyczyć przygotowania do szczytu NATO w Waszyngtonie oraz kwestii dwustronnych, takich jak współpraca w dziedzinie energetyki i transportu. Po spotkaniu (około 11.30) odbędzie się wspólna konferencja prasowa.

Po południu (o 14.00) Donald Tusk spotka się też z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz odwiedzi Cmentarz na Rossie, gdzie złoży wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców.
Media na Litwie zwracają uwagę, że wizyta premiera Donalda Tuska w Wilnie zbiega się z protestem rolników na granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Ta sprawa również ma być omawiana. Litwini obawiają się, że w związku z protestem może zostać zablokowana główna droga wiodąca do ich kraju.

Protestujący rolnicy uważają, że ukraińskie zboże trafia na Litwę, skąd - po zmianie dokumentów - wraca do Polski już jako produkt unijny. Litewskie władze odrzucają te oskarżenia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty