Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Osiem procent psów i kotów w Polsce żyje na ulicy - wynika z badania Globalnej Koalicji do spraw Dobrostanu Zwierząt.
To dobry wynik, w porównaniu ze średnią z dwudziestu przebadanych państw świata, gdzie średnia wynosi 35 procent. Jednak, jak mówi lekarka weterynarii, doktor Małgorzata Głowacka, to prawie 950 tysięcy wałęsających się psów i kotów. Celem raportu jest "identyfikacja tych miejsc w cyklu życia zwierząt, w których one są najbardziej narażone na to, by stać się zwierzętami bezdomnymi. Zostały określone trzy obszary, na których należy się skupić. Jednym z tych obszarów jest zmniejszenie populacji zwierząt, które rozmnażają się w sposób niekontrolowany" - dodaje doktor Głowacka.

Jak podkreśla Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w Polsce, zwłaszcza poza dużymi aglomeracjami, wciąż panuje pogląd, że zwierzę musi mieć przynajmniej jeden miot. To błędne przekonanie, a sterylizacja to świadome podejście do zaprzestania rozmnażania zwierząt i przybywania niechcianych psów i kotów. Jak mówi Michał Dąbrowski, najważniejsza jest edukacja i przez 20 lat, które jest w TOZ, to była praca u podstaw, która da efekt w przyszłości.

W polskich schroniskach i przytuliskach przebywa około 125 tysięcy psów i kotów. O wiele więcej, bo 825 tysięcy, to zwierzęta pozbawione jakiejkolwiek opieki, czyli tak zwane wałęsające się zwierzęta.
Jednak, jak mówi lekarka weterynarii, doktor Małgorzata Głowacka, to prawie 950 tysięcy wałęsających się psów i kotów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty