Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Maciej Świrski. źródło: www.gov.pl
Maciej Świrski. źródło: www.gov.pl
Szefowie Polskiego Radia oraz rozgłośni regionalnych oskarżają przewodniczącego KRRiT o rozpowszechnianie fake newsów. Kierowana przez Macieja Świrskiego instytucja nie przekazuje spółkom należnych im środków z abonamentu.
Likwidator Polskiego Radia i likwidatorzy 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w wydanym oświadczeniu wyrazili stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zmanipulowanych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną.

Likwidatorzy stwierdzili w wydanym oświadczeniu, że nie jest prawdą - co przekazało KRRiT - że "środki z abonamentu są jedynie uzupełnieniem kosztów nadawania, z przeznaczeniem wyłącznie na realizację misji publicznej".

Redaktorka naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia zauważyła, że wbrew słowom Macieja Świrskiego nadawcy nie mogą pobierać środków z depozytu.

- Nie jest prawdą, że likwidatorzy mogą podjąć te pieniądze z depozytów sądowych - sądy odrzucają wnioski przewodniczącego KRRiT - powiedziała likwidatorka.

- Jak czytamy w licznych sądowych uzasadnieniach, na przykład w ostatnim uzasadnieniu Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, »Wnioskodawca - KRRiT - nie posiada zdolności sądowej ani procesowej« - czyli nie może wnioskować o depozyt - podkreśla.

Likwidator Radia Łódź Jacek Grudzień podkreślił, że środki z abonamentu są mediom publicznym niezbędne.

- Pieniądze z abonamentu zarówno w przypadku Polskiego Radia, jak i 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia są podstawą funkcjonowania niezbędną do wykonania misji publicznej" - powiedział likwidator Radia Łódź.

- Jedynie dwa sądy w Polsce - w Olsztynie i Poznaniu - przyjęły pierwszy depozyt wysłany przez Macieja Świrskiego, kolejne wnioski depozytowe także w tych sądach zostały odrzucone przez referendarzy sądowych. Tylko jeden depozyt sądowy trafił na konto Radia Olsztyn w likwidacji. Z kolei Radio Poznań w likwidacji do dziś czeka na uprawomocnienie się decyzji sądu w sprawie wypłaty depozytu - zauważył redaktor naczelny i likwidator Radia Poznań, Piotr Michalak.

Podkreślił, że środki nie powinny być przez KRRiT przekazywane do depozytów.

Likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher podkreśla, że "Polskie Radio i 17 rozgłośni Polskiego Radia nie rozpowszechniają fake newsów".

- Informujemy naszych słuchaczy w specjalnych komunikatach, gdzie znajdują się pieniądze z abonamentu i kto blokuje przekazywanie tych środków - podkreślił. - To nasz misyjny obowiązek - zaznaczył Paweł Majcher.

Kilka dni temu Polskie Radio oraz 17 regionalnych rozgłośni rozpoczęło wspólną kampanię społeczną. W specjalnych komunikatach słuchacze są informowani, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Macieja Świrskiego, od początku roku nie przekazuje należnego abonamentu. Kwota, którą blokuje Maciej Świrski, to tylko w przypadku rozgłośni regionalnych już ponad 80 milionów złotych.

12 kwietnia Polskie Radio informowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chodzi o prawie 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu. Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach, są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie, na co jest przekazywany abonament - na misyjny program.

23 maja posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Pod wnioskiem podpisało się 185 parlamentarzystów koalicji rządowej. Jest tam materiał dowodowy i 11 zarzutów. Najważniejsze to blokowanie środków dla TVP i Polskiego Radia, a także wrogie traktowanie mediów prywatnych oraz niewypełnianie swoich obowiązków.

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując na zasadach określonych w ustawie całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu - cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością, innowacyjnością, wysoką jakością, a także integralnością przekazu.

Informacja z dnia 27.05.2024 r.

Apelujemy w sprawie abonamentu! Rusza kampania rozgłośni Polskiego Radia

Rozpoczyna się wspólna Kampania społeczna 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

Redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia podkreśla, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niszczy media publiczne. "Chcemy, żeby słuchacze zrozumieli o co chodzi z depozytami sądowymi i blokowaniem środków przez pana Świrskiego. To on jest antybohaterem tej opowieści, bo pod przykrywką ochrony mediów publicznych, tak naprawdę je niszczy - nie przekazując abonamentu" - powiedziała dziennikarka.

Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie na co jest przekazywany abonament- na misyjny program.

Redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Cezary Wojtczak powiedział, że kampania będzie prowadzona do skutku. "Będziemy je emitować do skutku, czyli do dnia, w którym ostatnia rozgłośnia regionalna dostanie blokowane przez pana Świrskiego pieniądze" - powiedział dziennikarz.

17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia od początku roku nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kwota, którą blokuje obecnie Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to już ponad 80 milinów złotych.
Relacja Aleksander Pszoniak
Relacja IAR z 31.05

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty