Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

Korpus NATO w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Korpus NATO w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Redzikowie na Pomorzu zostanie dziś oficjalnie otwarta amerykańska baza przeciwrakietowa.
To istotny element NATO-wskiego systemu obrony. Ma on chronić przed zagrożeniami balistycznymi, głównie z Bliskiego Wschodu. To również pierwsza stała instalacja US Army w Polsce o zdolnościach bojowych.

Umowę w sprawie rozmieszczenia w Polsce antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących podpisano jeszcze w 2008 roku. Faktyczna budowa w Redzikowie ruszyła 8 lat później. Niemal rok temu - po licznych opóźnieniach - baza osiągnęła status operacyjny.

Celem bazy jest ochrona Europy przed potencjalnymi zagrożeniami rakietowymi, głównie z Bliskiego Wschodu, w tym kontekście wskazuje się głównie na Iran, posiadający rozbudowany arsenał. Miesiąc temu szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził, że wynegocjował, "aby rakiety mogły strącać także rosyjskie pociski lecące na Polskę, a nie tylko irańskie pociski lecące na Stany Zjednoczone".

Otwierany dziś obiekt wyposażony jest w nowoczesny system Aegis Ashore, który obejmuje radar dalekiego zasięgu i wyrzutnie rakiet SM-3. System ten może wykrywać, śledzić oraz niszczyć pociski balistyczne w początkowej fazie ich lotu. Baza w Redzikowie jest drugim lądowym elementem systemu Aegis Ashore w Europie; pierwsza taka instalacja znajduje się w Rumunii i funkcjonuje od 2016 roku.

Ponadto w system przeciwbalistyczny NATO w Europie wpięte są zarówno radar wczesnego ostrzegania w Kürecik w Turcji, jak i amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke stacjonujące w hiszpańskiej bazie Rota.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty