„Różaniec do granic” to wydarzenie religijne, które wzdłuż granicy obejmie cały kraj. O godzinie 14.00 katolicy odmówią różaniec o pokój, wiarę, za Polskę, świat i rodziny.
- Jesteśmy tu postawieni, na tej ziemii nieprzypadkowo. Mamy w sercu pewne wartości, które też nieprzypadkowo są budowane od pokoleń. Chodzi o to, aby to wszystko objąć. Modlimy się głównie o pokój - tłumaczy Bodasiński.
Część uczestników jedzie na granicę, inni będą się z nimi łączyć duchowo w parafiach i rodzinach. Ważne, abyśmy byli razem - mówi Aneta Krupińska z grupy Pielgrzymki dla Maryi.
- W wielu miejscach poza granicą będziemy się modlić. W portach lotniczych, w kaplicach, szpitalach, czy będziemy w domu - również bierzmy różaniec i dołączajmy do modlitwy - dodaje Krupińska.
W przyszły piątek przypada też 100. rocznica objawień fatimskich, kiedy Maryja ukazując się pastuszkom zachęcała do odmawiania różańca. To także 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie - jedynych uznanych, polskich objawień. W sobotnią akcję włączyli się znani dziennikarze i aktorzy, a wśród nich Cezary Pazura.
- Modlę się o zdrowy rozsądek, który gdzieś z nas wszystkich "wyparował". Zdrowy rozsądek to poczucie piękna, uśmiech, zadowolenie i przede wszystkim miłość i zrozumienie dla drugiego człowieka - podkreśla w specjalnie przygotowanym spocie reklamowym Pazura.
Strefy modlitwy mają być rozmieszczone co kilometr wzdłuż granicy Polski, która liczy 3,5 tys. kilometrów. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej to ponad 30 kościołów stacyjnych, z których wierni rozejdą się do stref modlitwy - mówi ks. Piotr Skiba z Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
- Najpierw eucharystia o godzinie 11:00 w całej Polsce i we wszystkich kościołach stacyjnych, a po niej o godzinie 14:00 na granicach, na wybranych punktach modlitewnych będzie miała miejsce modlitwa. Najpierw dwie części różańca w stronę Polski, to jest modlitwa za Polskę i potem dwie części różańca w stronę świata, za świat - tłumaczy ks. Skiba.
Pełny program "Różańca do granic" rozpoczął się o godzinie 10:30 konferencją i mszą. Po nich nastąpi jeszcze adoracja najświętszego sakramentu i wierni wyruszą na wyznaczony odcinek granicy. Tam będą się modlić za ojczyznę, świat i kościół. W całej Polsce w akcji weźmie udział ponad 300 kościołów na terenie 22 diecezji.
Parafie organizują autokary, ale także PolRegio wprowadziło ofertę dla pasażerów. Podróż w obie strony kosztuje złotówkę. Bilety na pociąg można kupić w sobotę w kasach. Oferta obejmuje dziesięć województw, w tym zachodniopomorskie miasta: Świnoujście Port, Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg. Modlitwa różańcem odbędzie się też w górach, nad Bałtykiem i na niektórych polskich lotniskach.
Zobacz kościoły stacyjne w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.