Problemy z próchnicą postępują - alarmowali eksperci w audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Próchnica pogłębia się - ocenia Anna Jarząbek, stomatolog dziecięca i adiunkt w Zakładzie Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Statystyki utrzymują się, co jest naszym niepowodzeniem. Dlatego, że wszelkie założenia i cele Światowej Organizacji Zdrowia i różnych polskich organizacji mówiły o tym, że będziemy z tej próchnicy wychodzić. Natomiast to się nie zmienia, nie poprawia. Nada prawie 60 procent dzieci 3-letnich ma już próchnicę. Najmłodszy pacjent, którego leczyłam z powodu próchnicy, miał 10 miesięcy - mówiła Jarząbek.
Najważniejsze byśmy sami dbali o własne zdrowie - dodała Małgorzata Piejak, pielęgniarka szkolna i wiceprezes Zakładu Opieki Zdrowotnej Szkolmed.
- Jest to zgodne z polami zdrowotnymi Lalonda, które mówią, że 70 procent to jest własny styl życia, czyli to co robimy sami dla siebie. 20 proc. to jest ochrona zdrowia, dbanie o nie, natomiast 5 procent to jest genetyka i środowisko - tłumaczyła Piejak.
40 procent Polaków po 65 roku życia w ogóle nie ma zębów. Za pięć dni - 20 marca, przypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.