Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Tor wodny Szczecin-Świnoujście. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Tor wodny Szczecin-Świnoujście. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
100 ton zabytków wydobyto dotychczas podczas prac pogłebiarskich z toru wodnego Szczecin-Świnoujście. - Dzięki tej inwestycji mamy największą w Polsce kolekcję kotwic - mówi Aleksander Ostasz z Muzeum Oręża Polskiego w Świnoujściu.
- Przeważają tutaj różnego rodzaju i typu kotwice. Różnej wielkości od pięciotonowych do takich, co mają po 100 parę kilogramów. Również kotwice martwe od kamiennych poprzez betonowe w różnych kształtach, betonowo-stalowe i stalowe oraz mnóstwo różnych części okrętowych: śruby okrętowe, części kotłów - mówi Ostasz.

- Drugą duża grupą zabytków wydobytych z dna Odry i Zalewu Szczecińskiego są militaria, które zostały z tego toru pozyskane, wydobyte. Różnego rodzaju części broni, broń oraz co jest ewenementem, mamy zabytki średniowieczne, które trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Mamy tutaj topór, grot oszczepu, jak i średniowieczny miecz z pochwą, wcześniej nazywaną pochwą drewniano-skórzaną. - dodaje Ostasz.

Najstarsze zabytki trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kotwice będą prezentowane jeszcze - w tym roku - w jedynym w Polsce skansenie morskim w Kołobrzegu.
Również kotwice martwe od kamiennych poprzez betonowe w różnych kształtach, betonowo - stalowe i stalowe oraz mnóstwo różnych części okrętowych: śruby okrętowe, części kotłów - mówi Ostasz.
Mamy tutaj topór, grot oszczepu jak i ten średniowieczny miecz z pochwą, wcześniej nazywaną pochwą drewniano - skórzaną. - dodaje Ostasz

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty