Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-1732334 (domena publiczna)
Źródło fot.: www.pixabay.com/photo-1732334 (domena publiczna)
Ponad połowa francuskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest niegotowa na brexit. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez francuski resort gospodarki i finansów wśród 3 tysięcy tamtejszych MŚP handlujących z Wielką Brytanią.
W wywiadzie dla Journal du Dimanche, Agnes Pannier-Runacher - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Finansów Francji - poinformowała, że według sondażu, 54 procent ankietowanych firm nie badało potencjalnych skutków dla ich biznesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wiceminister zaapelowała do francuskich MŚP o "podjęcie działań". Dodała, że firmy powinny się z tym pośpieszyć.

Według badania Dyrekcji Generalnej Przedsiębiorstw (DGE), która podlega francuskiemu Ministerstwu Gospodarki i Finansów, skutki brexitu zmierzyło jedynie 6 procent francuskich Małych i Średnich Firm. Natomiast 40 procent z nich obawia się, że opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię będzie miało wpływ na ich firmy, ale nie oszacowało jego wielkości.

53 procent ankietowanych przedsiębiorstw zadeklarowało, że czuje się źle przygotowane na brexit. Jako problem wskazują brak odpowiedniej informacji.

Według Medef, francuskiej organizacji pracodawców, tzw. twardy brexit - czyli bez porozumienia - może kosztować gospodarkę Francji utratę 0,2 punktu PKB w przyszłym roku oraz utratę 3 miliardów euro. Eksport do Wielkiej Brytanii prowadzi 30 tysięcy francuskich firm.

Dotychczasowy plan przewidywał, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października. Jednak po wczorajszych głosowaniach w Izbie Gmin, zobowiązany przez parlament premier Boris Johnson wysłał do Brukseli list z prośbą o przełożenie brexitu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty