Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

źródło: https://www.prezydent.pl.
źródło: https://www.prezydent.pl.
źródło: https://www.prezydent.pl.
źródło: https://www.prezydent.pl.
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce. Francuski polityk przyjechał do Pałacu Prezydenckiego, gdzie został powitany przez Andrzeja Dudę.
Prezydent Duda powiedział, że wizyta prezydenta Francji w Polsce ma ogromne znaczenie. Po rozmowie z prezydentem Emmanuelem Macronem w Warszawie prezydent podkreślił, że bardzo się cieszy z wizyty francuskiej delegacji.

Dodał, że w trakcie wizyty podpisano Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego dotyczący wielu dziedzin, między innymi współpracy gospodarczej i naukowej.

W obecności obu prezydentów podpisano też deklarację intencji na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron dotarł do naszego kraju około godziny 11.00. To pierwsza od siedmiu lat wizyta francuskiego prezydenta w Polsce. Dla obu stron jest to także próba poprawy chłodnych relacji między Warszawą a Paryżem. Prezydent Emmanuel Macron w Polsce jest po raz pierwszy.

Jego poprzednik Francois Hollande ostatni raz składał wizytę bilateralną w Warszawie w listopadzie 2013 roku i spotkał się z ówczesnymi polskimi władzami.

Emmanuel Macron spotka się najpierw z prezydentem Andrzejem Dudą, a potem pojedzie do premiera Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek wieczorem będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu i z marszałkiem Senatu.

Francuski prezydent spotka się też ze swoimi rodakami mieszkającymi w Polsce, a późnym wieczorem ostatnim punktem programu będzie prywatna kolacja z polskimi intelektualistami i ludźmi kultury.

Emmanuelowi Macronowi w Warszawie towarzyszą ministrowie jego rządu, w tym szefowie resortów spraw zagranicznych Jean-Yes Le Drian, obrony Florence Parly, gospodarki Bruno Le Maire oraz kultury Franck Riester. Oba kraje mają w Warszawie podpisać program współpracy polsko-francuskiej.

- Będzie podpisany program współpracy strategicznej na cztery lata, nad którym oba MSZ pracują, będzie podpisana deklaracja na temat współpracy w Unii Europejskiej. Jednym słowem, przełomowa wizyta, w tym sensie, że otworzy ona możliwości współpracy poszczególnych resortów Polski i Francji - zapowiada polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Kancelaria polskiego prezydenta informowała z kolei, że w czasie spotkania Andrzeja Dudy z Emmanuelem Macronem politycy będą rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa, NATO i Unii Europejskiej, w tym o sytuacji po brexicie.

- To jest wizyta wagi ciężkiej, to są tematy wagi ciężkiej. Rola Paryża, rola Warszawy, rola Berlina i innych stolic europejskich w najbliższym czasie będzie kluczowa w ogóle dla kierunków polityki i na naszym kontynencie i polityki globalnej. Tym bardziej, że po brexicie Europa kontynentalna ma na sobie dużo większy ciężar, dużo większą odpowiedzialność - argumentuje szef gabinetu polskiego prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Tematem spotkania są także zmiany klimatyczne, a strona polska chce też rozmawiać o możliwości przyjmowania kolejnych krajów do NATO i Unii Europejskiej oraz o ewentualnych spotkaniach w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Kwestie związane z Unią Europejską mają być z kolei głównym tematem popołudniowej rozmowy Emmanuela Macrona z premierem Mateuszem Morawieckim. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański zapowiada, że chodzi głównie o sytuację po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Jeżeli chodzi o agendę rozmów, ona w znakomitej części będzie dotyczyła aktualnej agendy unijnej, a sprawa brexitu będzie jedną z kluczowych spraw w agendzie unijnej, więc wypracowanie dobrego, wspólnego stanowiska jest bardzo ważne - dodaje Konrad Szymański.

Strona francuska podała, że głównym celem wizyty prezydenta w Polsce jest poprawa relacji z Warszawą. Pałac Elizejski poinformował, że chodzi m.in. o przedstawienie Polsce francuskiego stanowiska w najważniejszych sprawach bieżących, otwarcie nowych pól współpracy i podkreślenie “konieczności ochrony europejskich wartości demokratycznych”

Stosunki polsko-francuskie pogorszyły się w 2016 roku, kiedy polski rząd odstąpił od kontraktu na kupno wielozadaniowych śmigłowców Caracali, produkowanych przez francuski koncern Airbus. W ostatnim czasie Francja krytykowała też polskie władze za reformy wymiaru sprawiedliwości.

Francuscy politycy mieli też Polsce za złe, że ta nie chciała przystąpić do unijnego programu, przewidującego do 2050 roku całkowitą rezygnację z węgla w Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki argumentował w grudniu, że Polska chce dojść do tego w swoim czasie. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski dodaje, że proekologiczne zmiany nie mogą spowodować utraty pracy przez Polaków.

- Polska przyjmuje założenia sprawiedliwej transformacji czyli tego, by przemiany, które mają wspomóc ochronę klimatu i zasobów naturalnych, były równocześnie społecznie akceptowalne, gospodarczo sensowne i racjonalne ekonomicznie - mówi Krzysztof Szczerski.

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przypomina też, że inną kwestią sporną między Warszawą a Paryżem są relacje krajów europejskich z Rosją.

- My jesteśmy bardziej zdecydowani, by utrzymać i sankcje i presję na Rosję dopóki Rosja nie powróci do przestrzegania prawa międzynarodowego. Mam na myśli przede wszystkim sytuację na Ukrainie. Wiemy, że prezydent Macron jest bardziej może otwarty i skłonny do tych rozmów - mówi polski minister.

Doradcy francuskiego prezydenta mówili ostatnio dziennikarzom o potrzebie “resetu” relacji z Warszawą. Podkreślali, że po wyjściu Wielkiej Brytanii Polska będzie piątym najludniejszym państwem Unii Europejskiej i szóstą największą gospodarką w Unii pod względem PKB.

Dla Polski Francja jest szóstym największym partnerem handlowym, a poziom wymiany handlowej obu krajów w 2018 roku wyniósł 21 miliardów euro. Francja jest na czwartym miejscu, gdy chodzi o liczbę firm i pieniądze, zainwestowane w Polsce

Drugiego dnia wizyty w Polsce, Emmanuel Macron odwiedzi Kraków. Przed południem będzie oglądał Zamek Królewski na Wawelu, a potem wygłosi wykład dla polskich studentów w głównym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z kolei w poniedziałek wieczorem francuska minister obrony wręczy w Warszawie ordery Oficera Legii Honorowej trzem polskim kombatantom, którzy w czasie II wojny światowej walczyli po stronie aliantów na frontach we Francji.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]
Relacja Karola Surówki [IAR]
Prezydent Duda powiedział, że w trakcie wizyty podpisano Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego dotyczący wielu dziedzin, między innymi współpracy gospodarczej i naukowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty