Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył wieniec przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.
Zginął 19 października 1984 roku. Uprowadzili go i zamordowali funkcjonariusze SB, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Jego pogrzeb zgromadził około miliona osób i przerodził się w wielką manifestację.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk również złożył kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy w kościele św. Stanisława Kostki. W ten sposób upamiętnił w Warszawie 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
- To rocznica wojny wydanej przez komunistów narodowi polskiemu. To stosunkowo niedawna historia, ale pokazuje, że w imię swoich interesów komuniści byli w stanie zrobić wszystko i że to był zbrodniczy system aż do samego końca. Młodym ludziom trzeba pokazać przy tej rocznicy, że nie ma rzeczy cenniejszej niż niepodległość, że za niepodległość, wolność i suwerenność można poświęcić wszystko - powiedział Kasprzyk.
Stan wojenny w Polsce został wprowadzony niezgodnie z Konstytucją PRL 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku. O jego wprowadzenie wnioskowała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - tymczasowy, niekonstytucyjny organ władzy, a faktycznie nadrzędny wobec konstytucyjnych władz państwowych. Wprowadzenie stanu wojennego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej poparł Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.