Porady zdrowego odżywiania dla całej rodziny, wizyty dzieci u psychologa, dietetyka i trenera - m.in. taką pomoc otrzymają otyłe ośmiolatki w szczecińskich szkołach. Miasto podpisało umowę ze szpitalem przy ul. Unii Lubelskiej na realizację nowego programu.
- Niezależnie od tego czy chodzą do prywatnej, czy publicznej szkoły. Każdy będzie miał szansę z tego skorzystać i potem przez rok być poddanym odpowiedniej terapii - mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Jeżeli pomysł się sprawdzi, będzie kontynuowany w następnych latach. Program będzie dzielił się na dwie fazy. W pierwszej, tzw. przesiewowej, dzieci będą mierzone i ważone. Do kolejnego etapu, "interwencyjnego", przejdą ośmiolatki z nadwagą i będą mogły korzystać z porad specjalistów.
- Te spotkania mają na celu udzielanie porady, a także rozpoczęcie planu dietetycznego i planu ćwiczeń fizycznych, w które zaangażowana będzie jedna ze szkół pływania. Prawdopodobnie będą odbywały się zajęcia w terenie i będą konkursy dla dzieci - mówi pediatra, dr Elżbieta Petriczko.
Program ruszy w grudniu. Ma trwać trzy lata i łącznie pochłonie milion złotych. Podobne rozwiązanie są stosowane od kilku lat w Gdańsku i Poznaniu.
W Szczecinie jest kilka tyięcy ośmiolatków. Według szacunków, problem nadwagi dotyczy co trzeciego dziecka w tym wieku.
Programem będą objęte ośmiolatki ze wszystkich podstawówek - mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek.