Radio Szczecin » Region »

Wizja pierwszych 100 dni według kandydatów do sejmiku [ZDJĘCIA]

"Bitwa o głosy" Radia Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Bitwa o głosy" Radia Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jaka jest wizja pierwszych 100 dni - według kandydatów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego biorących udział w debacie "Bitwa o głosy" Radia Szczecin.
Dziewięcioro kandydatów na listach największych ugrupowań przedstawiło swoje plany na swoje pierwsze 100 dni - jeżeli dostaną się do sejmiku. Kandydaci wypowiadali się w kolejności, którą wylosowali przed rozpoczęciem debaty.

Obecny marszałek Olgierd Geblewicz z Koalicji Obywatelskiej chce kontynuować swój dorobek.

- Uruchomiłem wyobraźnię i powiem tak, że dla mnie ważna jest kontynuacja. W związku z tym, jeżeli w chwili obecnej rozpoczęliśmy pierwsze prace w ramach Morskiego Centrum Nauki, to musimy je kontynuować, wyłonić wykonawcę. W ciągu najbliższych dni podpisujemy umowę na dofinansowanie Teatru Polskiego, nowego teatru dla Szczecina. Trzeba to będzie dalej kontynuować. Ale pamiętamy o tym, że przede wszystkim z punktu widzenia wielości działań, to my nie chcemy na pewno rewolucji. Chcemy stymulować rozwój chociażby w wojewódzkiej ochronie zdrowia. Tutaj też są kolejne inwestycje, które są uruchamiane. Uważam, że to należy bardzo mocno wzmocnić i wymusić na rządzie jakąś taką sensowna politykę Narodowego Funduszu Zdrowia po to, żebyśmy mogli bezpiecznie dbać o życie i zdrowie naszych mieszkańców - mówił Olgierd Geblewicz.

Dariusz Wieczorek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej przez pierwsze 100 dni chciałby zrealizować kilka pomysłów.

- Pierwsze sto dni trzeba poświęcić na to, by przedstawić mieszkańcom województwa właśnie tę wizję i to, co chcemy realizować. Po drugie zweryfikować wydawanie środków z UE w sensie: jak one są do tej pory wydatkowane i co zrobić, by ułatwić do tych środków dostęp potencjalnym beneficjentom. Po trzecie trzeba skończyć tę wojnę polsko-polską czy zachodniopomorsko-zachodniopomorską i zacząć poważnie rozmawiać o kwestiach związanych z gospodarką morską i z tym, co dzieje się w tym zakresie zarówno jeżeli chodzi o tereny stoczniowe, jak i kwestie związane z funkcjonowaniem naszych portów. Po czwarte: kwestie dotyczące reorganizacji urzędu marszałkowskiego – wyliczał Wieczorek.

Proste i łatwe postulaty zrealizowałby Michał Ziemski z partii Razem.

- Pierwsze sto dni w przypadku partii Razem daje bardzo duże możliwości. Tak jak mówiłem, my przedstawiamy proste, łatwe do realizacji postulaty. M.in. to jest chociażby kwestia tego, że zamiast finansować lekcje religii, sfinansujemy darmowy ciepły posiłek w szkołach. Zajmiemy się infrastrukturą kolejową która istnieje, ale nie jest wykorzystywana. Postaramy się podłączyć do niej i znaleźć inwestorów, którzy otworzą tam połączenia pasażerskie. Chociażby miasto Police, które jest dziewiątym największym miastem w Polce, które nie ma połączenia kolejowego. To jest skandal - mówił Michał Ziemski.

Przedstawimy strategię na najbliższe pięć lat po konsultacjach z mieszkańcami - to plan na pierwsze 100 dni Marii Ilnickiej-Mądry z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy.

- Pierwsze sto dni to przedstawienie strategii sektorowej: strategii w każdej dziedzinie, wypracowanej wspólnie z mieszkańcami, która miałaby obowiązywać przez pięć lat. Równocześnie to podjęcie bardzo ważnych decyzji, mianowicie: o budowie Trasy Północnej. To nie jest czyjś wymysł pogłębiający komfort czy zmniejszający niedogodności dojazdowe, ale jest to kwestia bezpieczeństwa. Trasę Północną musi się wybudować i tu podjęcie wspólnych działań z samorządem Szczecina i gminy Police powinno być priorytetem dla tego regionu i okręgu – zaznaczyła Ilnicka-Mądry.

Tomasz Kruszewski z komitetu Wolność w Samorządzie uważa, że priorytetem jest udrożnienie Szczecina.

- Przede wszystkim sto dni, to jest bardzo krótki okres czasu. W sto dni na pewno będziemy musieli się zapoznać z ludźmi, których mamy, zweryfikować ich wiarygodność i zdolności do dalszej współpracy. Mamy zbyt mało ludzi, żeby marnować ludzi cennych, w związku z tym, nie powinniśmy ich tracić. Dla mnie priorytetem w tej chwili jest udrożnienie Szczecina. To jest nie tylko trasa północna, ale tu by się przydała naprawdę jeszcze jedna nitka między Szczecinem wschodnim a zachodnim. Myślę, że ten planowany most w pobliżu to jest trochę za mało. To jest uruchomienie linii kolejowej. Tam jest parę rzeczy, które nie wymagają inwestycji, np. przystanek w okolicy Kołbaskowa czy Mierzyna. Parę linii istnieje, których jest niewykorzystanych, także jest do wykorzystania - mówi Tomasz Kruszewski.

Pieniądze powinny być wydawane mądrze i rozsądnie - taki priorytet na pierwsze 100 dni przedstawia Małgorzata Jacyna-Witt z Prawa i Sprawiedliwości.

- Pierwsze sto dni potrzebne będzie na to, żeby skonsultować z wszystkimi samorządowcami – zarówno gmin jak i powiatów – wszystkie inwestycje, które w województwie powinny być wykonane. Te, które są najistotniejsze, przede wszystkim dla rozwoju gospodarczego naszego województwa. Nie może być tak, że pieniądze wydawane są uznaniowo, po znajomości, dlatego, że ci, a nie inni rządzą w powiatach i gminach. Pieniądze muszą być wydawane mądrze i rozsądnie po to, aby rozwój gospodarczy napędzał poziom życia naszych mieszkańców. I to jest priorytetem naszego województwa. Po drugie: stocznia i rozwój przemysłu stoczniowego. Mamy przed sobą ogromną szansę - na bazie rozwoju stoczni – budować gospodarkę innowacyjną. Dlatego potrzebne są programy, także w ramach samorządu województwa, wspierające w sposób odpowiedni gospodarkę morską – podkreśliła Jacyna-Witt.

Na początku powinniśmy się pochylić nad termomodernizacją budynków - powiedziała Margarita Ilić-Lisowska z partii Zieloni.

- Pierwsze sto dni, to rzeczywiście tak jak przedmówcy wspomnieli, to jest krótki czas. Uważam, że pierwszą rzeczą którą powinniśmy się zająć i my byśmy to zrobili, jest pochylenie się nad tematem termomodernizacji budynków. Dlatego, że chcielibyśmy zlikwidować coś takiego, co się nazywa ubóstwem energetycznym. Nie wiem czy państwu jest ten termin znany, natomiast często jest tak, że ludzi stać załóżmy na zakupienie pieca gazowego ogrzewania, natomiast nie stać ich na opłacanie rachunków. Palenie w piecach wszystkim, co potem tylko wpadnie w ręce kończy się tym, że nie tylko Szczecin, ale wiele miast w naszym województwie po prostu nie ma czym oddychać. To jest pierwszy temat, którym byśmy się zajęli. Drugim jest kolej metropolitalna, która dopiero ma powstać. Natomiast w tej chwili można by już wprowadzić tzw. jeden bilet - mówiła Margarita Ilić-Lisowska.

Andrzej Durka, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że początki nowego sejmiku to czas na określenie jak wygląda współpraca z rządem.

- Po stu dniach wszyscy powinniśmy wiedzieć – my jako potencjalni radni i obywatele – czy rząd potrafi współpracować z samorządem. To będzie na pewno wiadomo po stu dniach. Po drugie: obywatele powinni wiedzieć, czy polityka społeczna i modernizacja szpitali będzie kontynuowana..., sto dni to dostatecznie długi czas, by o tym powiedzieć. Czy drogi lokalne doczekają się funduszu między-samorządowego i rządowego, który rząd zapowiada, a jest to kluczowe dla komunikacji i dla rozwoju małych ojczyzn. Po stu dniach wreszcie powinniśmy wiedzieć, czy jesteśmy otwarci na zewnątrz – wyliczał Andrzej Durka.

Pierwsze 100 dni to czas na podsumowanie i odpolitycznienie samorządów - podkreślał Dawid Wojton z Kukiz'15.

- Na początek powinniśmy podsumować i przeanalizować wszystkie inwestycje, które zostały zrealizowane przez województwo. Następnym krokiem, który zrealizujemy jako Kukiz'15, to odpolitycznienie samorządów; samorząd powinien funkcjonować jak najbardziej jawnie i przejrzyście dla wyborców i podatników i w tym kierunku działanie Kukiz'15 odbędzie się w sejmiku, niezależnie od liczby mandatów, które zdobędziemy. Kolejnym punktem będzie zrównoważenie budżetu: nie możemy zadłużać naszych obywateli, podatników na przyszłe pokolenia, tu jest największy nacisk. Kolejnym punktem będzie przywrócenie władzy obywatelom, czyli większy dialog społeczny poprzez e-voting z obywatelami województwa zachodniopomorskiego - zapowiedział Dawid Wojton.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Wówczas wybierzemy radnych gmin, powiatów i sejmików oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Obecny marszałek Olgierd Geblewicz z Koalicji Obywatelskiej chce kontynuować swój obecny dorobek.
Dariusz Wieczorek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej przez pierwsze 100 dni chciałby zrealizować kilka pomysłów.
Proste i łatwe postulaty - zrealizowałby Michał Ziemski z partii Razem.
Przedstawimy strategię na najbliższe pięć lat po konsultacjach z mieszkańcami - to plan na pierwsze 100 dni Marii Ilnickiej-Mądry z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy.
Tomasz Kruszewski z komitetu Wolność w Samorządzie uważa, że priorytetem jest udrożnienie Szczecina.
Pieniądze powinny być wydawane mądrze i rozsądnie - taki priorytet na pierwsze 100 dni zauważa Małgorzata Jacyna-Witt z Prawa i Sprawiedliwości.
Na początku powinniśmy się pochylić nad termomodernizacją budynków - powiedziała Margarita Ilić-Lisowska z partii Zieloni.
Andrzej Durka, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że początki nowego sejmiku to czas na określenie jak wygląda współpraca z rządem.
Pierwsze 100 dni to czas na podsumowanie i odpolitycznienie samorządów - podkreślał Dawid Wojton z Kukiz'15.
Szczecin

Region

W czwartek debata przy "edukacyjnym okrągłym stole"W czwartek debata przy "edukacyjnym okrągłym stole"Szczeciński Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział w zachodniopomorskim edukacyjnym okrągłym stole - zapowiedziała w poniedziałek prezes oddziału ZNP Teresa Mądry.» więcej Kolejne wypadki w regionie, są utrudnieniaKolejne wypadki w regionie, są utrudnieniaMiędzy Policami a Tanowem w jadącego motocyklistę uderzyło auto osobowe. Kierującego jednośladem pogotowie zabrało do szpitala. Droga jest nieprzejezdna.» więcej Szczecińska Karta Aglomeracyjna wymaga przedłużeniaSzczecińska Karta Aglomeracyjna wymaga przedłużeniaZbliża się rok szkolny. Rodzicom, których dzieci chodzą do szkoły podpowiadamy: jeśli nasze pociechy korzystają z przywilejów Szczecińskiej Karty Aglomeracyjnej i na jej podstawie jeżdżą środkami komunikacji miejskiej, trzeba jej ważność ...» więcej Po wypadku zablokowana droga nr 11Po wypadku zablokowana droga nr 11Wypadek w miejscowości Bonin pod Koszalinem - przed godz. 9 cztery samochody zderzyły się na drodze krajowej numer 11. Dwie osoby nie żyją, dwie są ranne.» więcej Rozpoczyna się remont al. Jana Pawła IIRozpoczyna się remont al. Jana Pawła IIKolejnych utrudnień spodziewać się mogą kierowcy poruszający się ulicami Szczecina. Chodzi o aleję Jana Pawła II, na której rozpoczną się prace drogowe. Remontem objęty zostanie odcinek od placu Żołnierza Polskiego do placu Lotników.» więcej Ośmiu kierowców pod wpływem alkoholuOśmiu kierowców pod wpływem alkoholuTo bilans akcji 'Trzeźwość', którą funkcjonariusze przeprowadzili w sobotę w całym mieście.» więcej Znęcał się nad własnymi siostramiZnęcał się nad własnymi siostramiZnęcał się psychicznie i fizycznie nad swoimi dorosłymi siostrami. 63-latek z Goleniowa odpowie za przemoc domową przed sądem - jest akt oskarżenia.» więcej Pijana "za kółkiem". Trzeźwieje w areszciePijana "za kółkiem". Trzeźwieje w areszciePonad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miała kobieta, która w tym stanie wsiadła za kierownicę.» więcej Pogoń powalczy o fotel lideraPogoń powalczy o fotel lideraPo południu, na stadionie przy ulicy Twardowskiego w Szczecinie Pogoń Szczecin podejmie Wisłę Płock. Portowcy są wiceliderem Ekstraklasy, a dzisiejsze zwycięstwo może ich wysunąć na pierwsze miejsce.» więcej "Siódemki" wróciły na Turzyn [ZDJĘCIA]"Siódemki" wróciły na Turzyn [ZDJĘCIA]Uwaga kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Już od poranka przejazd przez skrzyżowanie alei Bohaterów Warszawy z 26 Kwietnia i ulicą Krzywoustego zmieniło swój wygląd. Od czerwca na odcinku 150 metrów wymieniany było torowisko. Ja ...» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Walka toczyła się się na dwóch dystansach - ponad 21 kilometrów, czyli właśnie półmaratońskim i na 10 kilometrów. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Półmaratończycy na ulicach Szczecina. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Święto Placu Orła Białego w Szczecinie. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Szalone tańce i rywalizacja na plaży w Niechorzu - trwa akcja Radio Szczecin na Wakacjach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Cały projekt Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej - wraz z zakupem taboru - będzie kosztował prawie 800 milionów złotych. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.