Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Oddział świętego Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Oddział świętego Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Okna już wymienione, stolarka też, a płytki skute - tak prezentuje się parter oddziału świętego Mikołaja w szpitalu przy Unii Lubelskiej w Szczecinie.
Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe
oraz władze placówki pokazały, jak przebiega remont obiektu. Ten rozpoczął się dwa tygodnie temu.

Najcięższy etap już za nami - opowiada Robert Rogowiec, wiceprzewodniczący stowarzyszenia.

- Wymieniliśmy przegrody, które były między poszczególnymi częściami. Budowy nowych ścian jeszcze nie rozpoczęto. Będą nowe instalacje przyzywowe, system monitoringu wizyjnego i fonicznego w sali wybudzeń. Ciężka budowlana robota już jest za ekipą wykonawczą - mówi Rogowiec.

Budynek św. Mikołaja jest częścią Kliniki Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej. Jego remont to konieczność, aby mali pacjenci mogli się leczyć w komfortowych i sterylnych warunkach - podkreśla prof. Tomasz Urasiński, lekarz kierujący kliniką.

- Każdy szpital z biegiem czasu ulega kolonizacji bakteryjnej. I zwykłe środki sanitarne jednak nie zabezpieczają naszych pacjentów. Szpital rzeczywiście robi wszystko co się da, ale w tej sytuacji brakuje mu funduszy na tego typu działania, jak kapitalny remont tego budynku - mówi Urasiński.

Remont parteru ma się zakończyć najpóźniej pod koniec września. Na razie udało się uzbierać 80 tysięcy złotych. Koszt modernizacji samego parteru to jednak około 250 tys. zł.

Stowarzyszenie przeznaczy na to pieniądze z innych źródeł, ale liczy też na wsparcie ze strony ludzi dobrej woli. Darowizny można przelewać na jego konto, a szczegóły są na stronie internetowej stowarzyszenierodzicow.pl.

Plan zakłada wyremontowanie w przyszłości całego budynku. Oddział św. Mikołaja został otwarty w 2004 roku. Powstał z inicjatywy samych rodziców. Od blisko 30 lat działają oni w stowarzyszeniu na zasadzie wolontariatu i współpracują z personelem szpitala.

Konto: PEKAO S.A. II O/Szczecin
nr 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269
z dopiskiem: NA REMONT

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty