Ponad 200 wystawców z całej Polski, ale też m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, z Azerbejdżanu i Bułgarii, a na stoiskach produkty regionalne, o które trudno codziennie w zwykłych sklepach. Do tego warsztaty rękodzieła, zabawy dla dzieci, koncerty, zwiedzanie katedry. W czwartek rozpoczyna się Jarmark Jakubowy w Szczecinie.
- Wieczorem w katedrze uroczysty odpust - mówi ks. Maciej Pliszka, prezes Fundacji Dzieło Świętego Jakuba, która jest głównym organizatorem Jarmarku. - A to, co będzie się działo wokół katedry przez najbliższe cztery dni od odpustu, od czwartku do niedzieli, to właśnie towarzyszenie wydarzeń kulturalnych, społecznych, kulinarnych tak, aby ci, którzy przybędą na odpust jako pielgrzymi mogli po mszy św. i wydarzeniach religijnych odpocząć, rozradować się, poczuć się wspólnotą, pobyć razem.
Wystawcy już rozpoczęli przygotowywanie stoisk targowych. - Myślę, że około godziny 12-13 będziemy już gotowi. Jesteśmy już kolejny raz, to tradycja. Jest fajnie, dużo ludzi, klientów. Zapraszamy w czwartek po południu - mówią niektórzy wystawcy.
Jarmark Jakubowy wokół Bazyliki Archikatedralnej potrwa w Szczecinie do niedzieli. A odpust w szczecińskiej katedrze w czwartek o 18.
Od północy w związku z organizacją Jarmarku Jakubowego w Szczecinie w pobliżu katedry zamknięta jest część ulic. Nie da się przejechać Grodzką na odcinku od Tkackiej do Kuśnierskiej, Staromłyńską od Grodzkiej do Końskiego Kieratu oraz przez plac Orła Białego.
Częściowo zmienioną trasą autobusy linii 52 kursują od Wyszyńskiego przez Bramę Portową i aleją Niepodległości zawracając przez Plac Żołnierza. Utrudnienia potrwają do godziny 23 w niedzielę.
Więcej o Jarmarku Jakubowym.