Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Jacht "Śmiały". Fot. Archiwum PZŻ
Jacht "Śmiały". Fot. Archiwum PZŻ
Dzięki staraniom Polskiego Związku Żeglarskiego, jacht "Śmiały" został wpisany do rejestru zabytków.
To stalowy jacht zwodowany w 1960 roku i należący do trzebieskiej floty. Znany przede wszystkim z wyprawy naukowej dookoła Ameryki Południowej w latach 1964-66 oraz z rejsów dookoła Islandii i na Spitsbergen w latach 1970 i 1972. Pływały na nim takie osobistości polskiego żeglarstwa jak Krzysztof Baranowski, Ludomir Mączka, Jerzy Knabeczy czy Teresa Remiszewska.

Kłopoty, jakie przez lata były w marinie Trzebież, doprowadziły jacht do opłakanego stanu. Teraz kupiła go Fundacja Klasycznych Jachtów.

Chcemy go uratować - mówią Anna Petrykowska i Marcin Wagiel z fundacji.

- Zrobiliśmy oględziny bez podniesienia go z wody, więc pewne rzeczy zostają jeszcze tajemnicą. Właściwie jakiś tam obraz wstępny jego stanu technicznego mamy - mówi Petrykowska.

- Chcielibyśmy bardzo, żeby to się zamknęło w najwyżej dwóch latach. W początkowej fazie swojego remontu, czyli podczas prac kadłubowych, będzie stał nadal w Trzebieży. Chcielibyśmy żeby ten jacht jak najszybciej wrócił na oceany - mówi Wagiel.

Podczas remontu w marinie Trzebież będą organizowane warsztaty szkutnicze dla żeglarzy. W planach "Śmiały" za dwa lata ma wyruszyć w rejs sentymentalny dookoła Ameryki Południowej.
Chcemy go uratować - mówią Anna Petrykowska i Marcin Wagiel z fundacji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty