Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Epidemia zwalnia, szczyt zakażeń już minął, ale politycy ostrzegają, że trzeba utrzymać dyscyplinę, by nie zaprzepaścić dotychczasowych postępów.
Na Wyspach - wiosenny weekend. A rządowe dane sugerują, że mieszkańcy Wysp mogą być zmęczeni izolacją. Nieznacznie wzrosła liczba podróży samochodowych. Stąd apel szefowej MSW Priti Patel. "Wiemy, że ludzie są sfrustrowani, ale niebezpieczeństwo nie minęło. Kluczowe jest, byśmy nadal przestrzegali zasad" - mówiła konserwatywna polityk.

Liczba ofiar koronawirusa na Wyspach przekroczyła 20 tysięcy. W ciągu ostatniej doby zanotowano 813 zgonów. W rzeczywistości liczby są większe, bo oficjalne statystyki nie obejmują domów opieki. "To przypomnienie, że musimy stosować się do zaleceń. Liczba przypadków i śmierci będzie się zmniejszać, jeśli nie będziemy łamać zakazów" - mówił Stephen Powis, jeden z szefów angielskiej służby zdrowia. I dodawał, że z kryzysu nie da się wyjść w parę tygodni. "To nie sprint.To maraton" - ostrzegł.

Obecne środki kwarantanny obowiązują przynajmniej do 7 maja. Wtedy rząd ma ogłosić ewentualne poluzowanie ich elementów. Mimo apeli opozycji, części ekspertów i niektórych polityków partii rządzącej, administracja Borisa Johnsona odmawia publikowania nawet zarysu planu wychodzenia z zamknięcia. Tłumaczy, że nie chce odwracać uwagi ludzi i wywołać mylnego wrażenia, że sytuacja epidemiologiczna jest lepsza niż w rzeczywistości, co mogłoby doprowadzić do poluzowania dyscypliny.

Swój szkic przedstawiła już Nicola Sturgeon, pierwsza minister regionalnego rządu Szkocji. Szefowa separatystycznej Szkockiej Partii Narodowej deklarowała, że chce traktować swych obywateli "jak dorosłych ludzi"
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty