Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rewelacje "Gazety Wyborczej" bez potwierdzenia. Masowiec "Roseburg", który przywiózł do Szczecina kazachski węgiel, to statek łotewski, a nie rosyjski, jak twierdzi portal internetowy Gazety.
Według Unijnej Bazy Danych, operatorem statku jest łotewska firma Pegasus Ship Managment, a właścicielem spółka z Łotwy Roseburg Shiping.

Jednostka nie znajduje się także na liście objętej sankcjami. Taką listę prowadzi Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.

Warto zaznaczyć, że statek o którym mowa, 8 września cumował w Hamburgu i tam nikt nie miał pretensji, że to rosyjski statek z rosyjską załogą.

Na wszystko są dokumenty, wystarczy sprawdzać - mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

- Natomiast to, że jest to węgiel kazachski, świadczą o tym wszelkiego rodzaju dokumenty - mówi Gróbarczyk.

Polska administracja morska nie może wpuścić do portu statku pod banderą rosyjską, jednostki która ma nadzór Rosyjskiego Rejestru Statków, czy takiej, która zmieniła banderę po 2022 roku.

Podobna sytuacja jest ze statkiem "Severnaya Zemlya", który przywozi aluminium do Szczecina. Też nie jest na unijnej liście jednostek objętych sankcjami.

Nie wpuszczenie do portu statku, bo "nam się wydaje, że wiezie rosyjski węgiel", wiąże się z karami finansowymi, których nie zapłaci "Gazeta Wyborcza".
Na wszystko są dokumenty, wystarczy sprawdzać - mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty