Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Przy Szkole Podstawowej numer 18 przy ulicy Komuny Paryskiej w Szczecinie posadzono kolejny Dąb Pamięci. Upamiętniają one ofiary zbrodni katyńskiej.
Ten konkretny dąb poświęcony jest pamięci starszego posterunkowego Stanisława Sikory, policjanta służącego na przygranicznym posterunku w województwie wołyńskim. Miałem tylko siedem lat, kiedy ojca wywieziono do obozu - wspomina Romuald Sikora, syn Stanisława.

- Matka się zapytała: dokąd nas weźmiecie? A on się spytał: dokąd wy chcecie? Matka powiedziała, że do męża. A gdzie mąż? W Ostaszkowie, bo już mieliśmy listy od niego na wiosnę. Dobrze, zawieziemy was do Ostaszkowa. Ale a jak zobaczyliśmy napis "Żegnaj Europo, witaj Azjo" na Uralu, na ścianie skalnej, to już wiedzieliśmy, że na Syberię jesteśmy wiezieni - mówi Sikora.

W naszym obszarze rośnie już ponad 30 takich dębów, mających na celu upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- Już ponad 30 takich dębów posadziliśmy na obszarze działania szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Rosną przy obiektach należących do Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego i również przy szkołach - mówi Męciński.

Stanisław Sikora urodził się w 1905 roku. Podczas swojej pracy w Policji Państwowej służył w województwach poznańskim i wołyńskim. Po wybuchu wojny został przewieziony do obozu NKWD w Ostaszkowie, a w 1940 roku zabity w Twerze strzałem w tył głowy.
Miałem tylko siedem lat, kiedy ojca wywieziono do obozu - wspomina Romuald Sikora, syn Stanisława.
W naszym obszarze rośnie już ponad 30 takich dębów, mających na celu upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej - mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty