Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Okładka płyty. Projekt graficzny i skład Rafał Dymerski. Fot. [Katarzyna Sobeńko, materiały prasowe artysty]
Okładka płyty. Projekt graficzny i skład Rafał Dymerski. Fot. [Katarzyna Sobeńko, materiały prasowe artysty]
Nieznane utwory polskiej literatury muzycznej XX wieku. Karol Nasiłowski – solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie nagrał unikatowy album pod tytułem „Polish Double Bass Music”.
Chciałem ocalić od zapomnienia piękną muzykę wybitnych twórców, których dzieła do tej pory nie doczekały się rejestracji – powiedział Karol Nasiłowski.

- Zobaczyłem nuty, których nigdy wcześniej nie słyszałem. W największym szoku byłem, że mam w rękach Sonatę jeszcze sprzed wojny, zadając sobie pytanie, jak mogło dojść do tego, że do tej pory nikt nie raczył wydać muzyki polskiego kompozytora. Złożyłem więc wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o stypendium w ramach programu „Młoda Polska”, dzięki któremu było możliwe nagranie rzeczy, które mogłyby zostać utracone – uzupełnił muzyk.

Wybrałem dodatkowo utwory nieznanych twórców: Waleriana Gniota (1902-1977), Jana Kolasińskiego (1911-1976) i Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967) oraz współczesnego szczecińskiego kompozytora Janusza Stalmierskiego – dodał kontrabasista.

- Dzieła napisane od 1936 roku do 2011. Zatem mamy prawie sto lat historii muzyki kontrabasowej na jednej płycie, dzięki czemu można porównać, jak ona brzmi w trzech polskich epokach – stwierdził Karol Nasiłowski.

Muzyk nagrał płytę z pianistą Dominikiem Wizjanem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Album zrealizowała i wydała jedna z najbardziej prestiżowych Wytwórni Fonograficznych w Europie – DUX.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty