Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Fot. www.wikipedia.org / United States Mission Geneva
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, którzy prowadzą śledztwo w sprawie przyczyn pandemii, w czwartek zakończyli 14-dniową kwarantannę w chińskim mieście Wuhan.
Zespół naukowców w ciągu kolejnych dwóch tygodni spotkać się ma z pracownikami wuhańskich szpitali, instytucji badawczych, a także targu owoców morza, gdzie po raz pierwszy stwierdzono ognisko patogenu.

Jak informowano wcześniej, eksperci WHO podczas misji w Wuhan mają przeprowadzać wywiady z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w walkę z koronawirusem po wykryciu pierwszego ogniska patogenu w Chinach.

Szczegóły programu ich pobytu w Wuhan nie zostały jednak ujawnione ani przez WHO ani przez chińskie władze. Na mocy obowiązującego obecnie w Chinach prawa, naukowcy najpierw musieli odbyć 14-dniową kwarantannę w warunkach zamkniętych.

W czwartek po raz pierwszy umożliwiono im opuszczenie hotelu, w którym przebywali w izolacji. Śledztwo w sprawie przyczyn pandemii - nieomal od jej początku stało się tematem politycznych sporów pomiędzy państwami. Administracja byłego prezydenta USA zarzucała Chinom brak transparentności w informowaniu o pandemii. Chiny niezwykle krytycznie odniosły się też do apeli władz Australii o niezależne, międzynarodowe śledztwo w sprawie przyczyn koronawirusa.

Sama misja ekspertów WHO była opóźniana przez brak zgody chińskich władz. Ich przyjazd do Wuhan stał się możliwy dopiero po tym jak szef WHO na początku stycznia wyraził „głębokie rozczarowanie” postawą chińskich władz, które wielokrotnie deklarowały chęć współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.
Relacja Tomasza Sajewicza [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty