Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. CBA
Fot. CBA
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusz G. oraz społeczny doradca i zarazem syn prezesa NIK Jakub B. zatrzymani przez CBA.
Tymczasem Prokurator Generalny zawnioskował do marszałek Sejmu o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi.

Śledztwo funkcjonariuszy krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. To tam obaj zatrzymani mają jeszcze w piątek usłyszeć zarzuty. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował też o ustaleniach prokuratury wobec doradcy i syna prezesa NIK.

- Materiał dowodowy wskazuje również, że Jakub B. jest osobą, która posługiwała się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku czynności kontrolnych, w kontaktach z Urzędami Skarbowymi, ale także w działaniach, które miały na celu składanie wniosków o szereg dofinansowań realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego" - wyjaśnił. Jak dodał, Tadeusz G. i Jakub B. zostali zatrzymani po południu w Małopolsce w wyniku skoordynowanych akcji CBA.

Żaryn potwierdził również, że w związku ze sprawą do Sejmu wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi.

- Prezes NIK jest również osobą, która ma usłyszeć zarzuty w tym śledztwie. Prokuratura - jak informuje w swym komunikacie - planuje przedstawić szereg zarzutów związanych z podejrzeniem popełnienia działań sprzecznych z prawem. To również wynika wprost z tego śledztwa dotyczącego oświadczeń majątkowych składanych przez osobę pełniącą funkcję publiczną - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez CBA, które składał w okresie od listopada 2015 roku do sierpnia 2019 roku jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. złotych. Marian Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez CBA i kontroli podatkowej. Ponadto - zdaniem śledczych - zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki - rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował też o ustaleniach prokuratury wobec doradcy i syna prezesa NIK.
Żaryn potwierdził również, że w związku ze sprawą do Sejmu wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty