Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Jerzy Targalski. Fot. jozefdarski.pl
Jerzy Targalski. Fot. jozefdarski.pl
19 września 2021 roku zmarł Jerzy Targalski - historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, publicysta, komentator, a także działacz opozycyjny w okresie PRL.
Autor głośnej serii publikacji "Resortowe Dzieci". Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek zarządu Polskiego Radia. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Naukowo Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne.

Wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i ich tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Był zwolennikiem lustracji i dekomunizacji.

W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego Wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. Następnie był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW.

W latach 1980-1981 pracował naukowo w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał w 2007 na Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

W latach 1968-1976 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Od 1974 do 1979 był członkiem PZPR.

W tym czasie, od 1976 roku, współpracował z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczył w zbiórce pieniędzy dla osób represjonowanych, był kolporterem niezależnych pism, od 1977 roku współpracował z "Głosem" i Wydawnictwem "Krąg". Brał udział w zakładaniu czasopism "Niepodległość" oraz "Obóz". Używał pseudonimu Józef Darski.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 roku działał w podziemiu. Następnie do 1997 roku przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem" i paryską "Kulturą".

W latach 1987-1988 był współpracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dla której pisał audycje "U naszych sąsiadów". Od 1978 do 1989 roku był inwigilowany przez SB.

Po powrocie z emigracji, w latach 1998-2000, pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego PAI-Pressu, a w okresie 2000-2001 - dyrektora PAI-Internet. Od 2004 do 2006 roku był właścicielem portalu internetowego.

W 2006 został wybrany do Zarządu Polskiego Radia SA, był wiceprezesem Polskiego Radia. W 2009 roku odwołano go ze stanowiska.

Współpracował z "Gazetą Polską" i był częstym gościem na antenie Telewizji Republika, tam też publikowane były jego felietony. Pojawiał się także jako komentator w TVP Info.

Ponadto prowadził ćwiczenia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Był współtwórcą portalu internetowego ABCnet i Fundacji Orientacja.

Jerzy Targalski był autorem wielu publikacji, między innymi książek "Resortowe dzieci", opisujących komunistyczne powiązania ludzi mediów, polityków i biznesmenów, wydanych przez wydawnictwo Fronda. Wraz ze współautorami publikacji "Resortowe dzieci. Służby" otrzymał ex aequo Główną Nagrodę Wolności Słowa za rok 2015, przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty