Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kiedy w hali Azoty Arena odbywać się będą mecze fazy grupowej, Aeroklub Szczeciński zostanie uziemiony. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Kiedy w hali Azoty Arena odbywać się będą mecze fazy grupowej, Aeroklub Szczeciński zostanie uziemiony. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Szczecinem podczas siatkarskich mistrzostw Europy to absurd - uważają szczecińscy piloci.
Kiedy w hali Azoty Arena odbywać się będą mecze fazy grupowej, Aeroklub Szczeciński zostanie uziemiony. Wszystko przez decyzję Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która zabrania wykonywania lotów m.in. lekkich samolotów w promieniu 30 kilometrów od miejsca rozgrywek.

Zdaniem wiceprezesa Aeroklubu Szczecińskiego Andrzeja Kostkiewicza, zakaz nie zapewni bezpieczeństwa uczestnikom mistrzostw ani mieszkańcom Szczecina, za to wyraźnie dokuczy miłośnikom lotnictwa.

- Nie ma absolutnie żadnej gwarancji bezpieczeństwa, o której marzą organizatorzy, którzy wyznaczyli taką strefę. To tylko wprowadza zamęt, chaos i ograniczenia możliwości wykonywania operacji u nas na lotnisku w Dąbiu, ale nie tylko, bo to dotyczy innych lotnisk w Polsce. I realne straty. To jest kilkadziesiąt tysięcy złotych dla Aeroklubu - wylicza Kostkiewicz.

Zakaz obejmuje loty na wysokości do trzech kilometrów, czyli wykonywane m.in. przez lekkie samoloty, paralotnie czy helikoptery. Przepisy ograniczające loty podczas Mistrzostw Europy w siatkówce zostały wprowadzone we wszystkich miastach rozgrywek.

Szczecińscy lotnicy zwracają jednak uwagę, że podczas finału regat The Tall Ships Races strefa zamkniętej przestrzeni powietrznej była znacznie mniejsza. Było tak, choć w imprezie udział brało dużo więcej osób niż wybierze się na siatkarskie mecze. Kiedy największe żaglowce cumowały w Szczecinie, samoloty nie mogły latać bliżej niż milę od Wałów Chrobrego.

Mimo tego, pilotów Aeroklubu Szczecińskiego spotkały - jak uważają - nieuzasadnione nieprzyjemności. Do tego tematu wrócimy w piątek w naszym serwisie.
Relacja Dawida Siwka.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty