Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kapitan Janusz Tywoniuk pokonał łącznie 35 tysięcy mil morskich. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kapitan Janusz Tywoniuk pokonał łącznie 35 tysięcy mil morskich. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Po dwóch latach żeglugi po morzach i ocenach powrócił do Szczecina. Kapitan Janusz Tywoniuk w czwartek zakończył swoją podróż dookoła świata.
Na jachcie "Stefani" - który zbudował specjalnie na potrzeby rejsu - pokonał łącznie 35 tysięcy mil morskich. W podróży towarzyszyła mu załoga, która zmieniała się podczas rejsu.

Jak mówi, ta wyprawa to spełnienie marzeń z dzieciństwa. - Wizja zrodziła się w piętnastym roku życia albo jeszcze wcześniej - przyznaje pan Janusz.

W trakcie wyprawy zdarzały się różne przygody, ale do najgroźniejszej sytuacji doszło dwa tygodnie temu w okolicy niemieckiego Bremerhaven - wspomina kapitan.

- Doszło do takiego momentu, że prawie dotknęliśmy się z olbrzymim statkiem. Dzięki naszym manewrom udało się wyhamować, statek przeszedł i stres zszedł. Okazało się, że zza niego wyłania się drugi, płynący w przeciwnym kierunku i płynie prosto na nas. Znowu walka i ponownie się udało - opowiada Tywoniuk.

- Teraz czas na zasłużony odpoczynek - dodaje kapitan. - Na jakiś czas mam dosyć oglądania morza, ale to minie za dwa tygodnie, a najpóźniej za miesiąc.

Janusz Tywoniouk ma 65 lat i na co dzień mieszka w Gostyniu. Z zawodu jest chirurgiem.
Jak mówi, ta wyprawa to spełnienie marzeń z dzieciństwa.
Podczas wyprawy zdarzały się różne przygody, ale do najgroźniejszej sytuacji doszło dwa tygodnie temu w okolicy niemieckiego Bremerhaven - wspomina kapitan.
- Teraz czas na zasłużony odpoczynek - dodaje kapitan.
Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty