W głosowaniu wybieramy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Swój głos można oddać w niedzielę do godziny 21 w jednej z prawie 27 tysięcy obwodowych komisji wyborczych.
W studiu pierwsze sondażowe wyniki głosowania do szczecińskiej rady miasta, sejmiku zachodniopomorskiego z okręgu Szczecin-Police i oczywiście: prezydenckie. Reporterzy Radia Szczecin są w szczecińskich sztabach wyborczych, na bieżąco relacjonujemy reakcje na sondażowe wyniki wyborów.
Godzina 23:35
Prawdopodobnie w tym roku będzie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Jak wynika z sondażu exit poll dla trzech największych ogólnopolskich telewizji, frekwencja wyniosła 51,3 procent.
Jak powiedział zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, jest prawdopodobne, że tegoroczna frekwencja będzie najwyższą w historii w przypadku wyborów samorządowych.
Prawdopodobnie w tym roku będzie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Jak wynika z sondażu exit poll dla trzech największych ogólnopolskich telewizji, frekwencja wyniosła 51,3 procent.
Jak powiedział zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, jest prawdopodobne, że tegoroczna frekwencja będzie najwyższą w historii w przypadku wyborów samorządowych.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński zastrzegał, że na ostateczne oficjalne wyniki być może trzeba będzie poczekać nawet do czwartku. Najwcześniej mogą się pojawić na przełomie wtorku i środy. "Wszystko wskazuje na to, że przy dużej frekwencji będzie dużo więcej pracy przy liczeniu głosów" - zapowiedział Wojciech Hermeliński.
Godzina 23:20
Jakub Kozieł z Koalicji Antysystemowej nie jest zaskoczony wynikiem - uzyskał dwa procenty poparcia.
Godzina 23:15
- Miejsce czwarte specjalnie nie rozczarowuje. Pamiętajmy, jakim dysponowaliśmy budżetem, jakimi możliwościami. Kampanię praktycznie zrobiliśmy bezkosztowo. Najważniejsze jest to, że przekonaliśmy do siebie co najmniej kilka tysięcy szczecinian - mówił Czypicki.
Godzina 22:35
- To są oczywiście jeszcze bardzo sondażowe wyniki - powiedział Rzepa. - Jeżeli byśmy to przełożyli na poszczególne województwa, to pewnie one będą się różniły w poszczególnych regionach. Jest to dobry prognostyk na Pomorzu Zachodnim - skomentował Rzepa.
Godzina 22:24
- Zdecydowanie to poniżej oczekiwań i trzeba się zastanowić, co dalej robić. Każdy wynik przyjmuję z pokorą. Dziękuję mieszkańcom Szczecina za każdy oddany głos na moją osobę i na SLD. Zaczynamy proces odbudowy. Widać, że coś w tych wyborach nie zagrało - powiedział Krystek.
Godzina 21:38
Platforma Obywatelska 41 procent poparcia w wyborach do sejmiku, prawie 37 procent w szczecińskiej Radzie Miasta, oprócz tego kandydat na prezydenta Szczecina Sławomir Nitras w drugiej turze wyborów - tak wynika z sondażu exit poll autorstwa Pracowni Analiz Obywatelskich.
Godzina 21:32
Kandydat do fotela prezydenckiego bez szansy na drugą turę - Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości niewiele ponad 21 procent poparcia, ale za to prawie 25 procent głosów na PiS w wyborach do Rady Miasta i mniej więcej tyle samo do zachodniopomorskiego sejmiku - tak wynika z sondażu exit poll autorstwa Pracowni Analiz Obywatelskich.
Godzina 21:27
Prezydent Piotr Krzystek z największą liczbą głosów (43,1%), a Bezpartyjni z 17-procentowym poparciem w wyborach do sejmiku, i 25-procentowym poparciem w szczecińskiej Radzie Miasta - tak wynika z sondażu exit poll autorstwa Pracowni Analiz Obywatelskich.
Godzina 21:00
Urzędujący prezydent Piotr Krzystek i Sławomir Nitras z Koalicji Obywatelskiej powalczą o fotel włodarza Szczecina - tak wynika z sondażu exit poll autorstwa Pracowni Analiz Obywatelskich. Obaj weszli według niego do drugiej tury wyborów.
Godzina 20:00
W głosowaniu wziął też udział wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
Godzina 19:00
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w trwających wyborach samorządowych do godziny 16.00 odnotowała 595 incydentów wyborczych - przestępstw i wykroczeń. Sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz powiedział, że zdecydowaną ich większość stanowiły wykroczenia. Było ich 559.
Godzina 18:43
- Nie ubiegam się o stanowisko prezydenta miasta dla jakiejś politycznej kariery. Chciałem Szczecinowi zaoferować swój program. Wydaje mi się, że miałem okazję zaoferować ten program. Mam nadzieję, że szczecinianie zechcą ten program zaakceptować, ale jeżeli nie zechcą tego programu zaakceptować, to przecież świat się nie zawali - powiedział Bartłomiej Sochański, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina.
Godzina 18:40
Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję w wyborach samorządowych . Do godziny 17 wyniosła ona 41,65 procent. W naszym województwie zagłosowało 39,71%
uprawnionych. W Szczecinie 38,93%.
uprawnionych. W Szczecinie 38,93%.
Godzina 16:44
Godzina 15:23
- Głosowanie to nasz przywilej i chciałbym, żeby mieszkańcy naszego miasta jak najliczniej z tego prawa, przywileju korzystali. Decydujmy sami i nie pozwólmy, żeby inni za nas decydowali, bo jak nie idziemy głosować, to inni za nas decydują - powiedział Krystek, kandydat na prezydenta Szczecina Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Godzina 15:16
- Jak spojrzę na kolejkę, która stworzyła się w lokalu w Obwodowej Komisji nr 7 w Gryfinie, to mam nadzieję, że tak jest w całym kraju i że te kolejki będą się tworzyć, bo nie ulega wątpliwości, że to bardzo ważne wybory - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Paweł Mucha.
Godzina 14:02
Do godziny 12:00 w trwających wyborach samorządowych głosowało 15,62 procent uprawnionych. O frekwencji poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Podał, że liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach - czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których PKW otrzymała dane, wyniosła 29 milionów 935 tysięcy 205 osób.- Karty do głosowania wydano 4 milionom 677 tysiącom 37 osobom, co stanowi 15,62 procent w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach - mówił Wojciech Hermeliński.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak poinformowała, że z miast wojewódzkich najwyższa frekwencja była w Warszawie - 17,01 procenta. Natomiast spośród gmin, najwięcej uprawnionych wzięło udział w głosowaniu w gminie Nowy Dwór w powiecie sokólskim w województwie podlaskim. Tam frekwencja wyniosła 34,52 procenta.
Państwowa Komisja Wyborcza odniosła się także do problemów z dopisaniem do listy wyborców. W niedzielę odmówiono tego części obywateli, którzy rejestrowali się przez portal ePUAP. Wina może leżeć po stronie samorządu - mówiła szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak. Tłumaczyła, że za tę sytuację odpowiadają urzędy gmin, ponieważ do nich należy obowiązek dopisania do rejestru wyborców.
- Można tylko przypuszczać, że być może wnioski zostały zbyt późno złożone i urzędy po prostu nie zdążyły, bo mają na to 3 dni. Mogło także chodzić o sytuacje wątpliwe - być może decyzje odmowne zostały wydane i wysłane pocztą do tych osób - mówiła Magdalena Pietrzak.
Godzina 14:00
PKW poinformowała, że odnotowano 416 zdarzeń, które mogą mieć związek z naruszeniem ciszy wyborczej. 13 z nich zakwalifikowano wstępnie jako przestępstwa. Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z drobnymi wykroczeniami w lokalach, w których odbywało się głosowanie - mówił sędzia PKW Wiesław Błuś. Było to między innymi wyniesienie kart do głosowania i zniszczenie ich, używanie słów obelżywych oraz niszczenie plakatu wyborczego. PKW podkreśliła, że żadne z tych zdarzeń nie wpłynęło na proces wyborczy i nie będzie oznaczało wydłużenia głosowania. Potrwa ono do godziny 21:00.
Godzina 13:03
- Mam nadzieję, że frekwencja będzie wyższa niż w poprzednich wyborach, w kampanii spotykając się namawialiśmy, żeby w wyborach uczestniczyć. Każdy głos jest ważny, zmarnowanego głosu nie ma, każdy głos ma wpływ na to, kogo wybierzemy! - podkreślił Dariusz Wieczorek, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Szczecinie.
Godzina 12:57
- To jest taki dzień, który zawsze celebruję. Mam w sobie wewnętrzny spokój; zarówno w czasie tej kampanii, jak i w poprzednich latach starałem się robić to, co uważam za właściwe dla miasta i dla regionu. Na końcu z dużym spokojem poddaję się werdyktowi wyborców - powiedział urzędujący marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Godzina 12:02
- Wybieramy władze lokalne, a więc te, które są najbliżej mieszkańców. Dlatego właśnie trzeba brać udział w wyborach. Jak będzie wyglądał Szczecin?! Ta właśnie decyzja - na najbliższe pięć lat - zapadają właśnie dzisiaj. Mamy piękną pogodę, więc liczę na dobrą frekwencję i liczę na to, że szczecinianie wybiorą dobrze - wierzy Piotr Krzystek, urzędujący prezydent Szczecina.
Godzina 11:53
- Więcej mieszkańców, niż do tej pory, jest zainteresowanych. Nie wiadomo, co ma na to wpływ, myślę, że frekwencja będzie wyższa niż cztery lata temu. Zachęcam nawet tych, którzy nie interesują polityką - bo politycy mają duży wpływ na nasze życie - zatem, nawet ci, którzy się nie interesują polityką: powinni iść na wybory! - apelował Jakub Kozieł, kandydat Koalicji Antysystemowej na prezydenta Szczecina.
Godzina 11:17
W tegorocznych wyborach samorządowych wniosek o dopisanie do listy złożyło ponad 1300 osób. Dla porównania: w ubiegłych wyborach było ich około 500.
Godzina 10:57
- Dzisiaj wybieramy od Szczecina po Bogatynię, od Sejn po Ustrzyki Dolne; to dobra okazja, żeby zaapelować do wszystkich tych, którzy się wahają: "czy to ma sens?!", "czy pójść?!"... To ma sens! Trzeba pójść, trzeba w zgodzie ze swoim przekonaniem wybierać najlepszych z najlepszych - uważa Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji.
Godzina 10:34
Godzina 10:00
Premier Mateusz Morawiecki oddał głos w wyborach samorządowych. Szef rządu przyszedł z rodziną do lokalu wyborczego na warszawskim Mokotowie.
Godzina 9:00
Usługa dotyczy tylko osób niepełnosprawnych, którzy z wnioskiem o transport mogą zgłaszać się telefonicznie.
Państwa Komisja Wyborcza przypomina, że do zagłosowania potrzebny jest dokument tożsamości ze zdjęciem. Apeluje również, by na kartach do głosowania niczego nie dopisywać, a znak "x" był postawiony czytelnie, by komisja obwodowa miała pewność co do ważności oddanego głosu.
Ogółem wybierzemy ponad 46 tys. radnych. Wskażemy także półtora tysiąca wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów.