Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie.
Relikwie św. Mikołaja, czyli fragment jego kości, przyjechały z włoskiego Bari, a z Cypru fragment Krzyża Świętego, na którym ukrzyżowano Chrystusa.

- Św. Mikołaj pokazywał, w jaki sposób można oddać wszystko tylko po to, aby było trochę lepiej innym ludziom. To jest to, o czym Jezus mówił, żebyśmy lubili się nawzajem - mówił wierny.

- Święty, który jest tak naprawdę jednym z największych świętych czczonych w prawosławiu. To jest ten święty, który opiekuje się nami. Zazwyczaj mówimy, że to jest patron marynarzy, dlatego w zasadzie we wszystkich portowych miastach są cerkwie pod wezwaniem św. Mikołaja. I w Szczecinie, i w Nowym Jorku oraz wielu innych portowych miastach - opowiadał ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Szczecinie.

- Należę do katolickiej parafii. Św. Mikołaj łączy katolików i prawosławnych jako jedną wspólnotę, ale przede wszystkim też daje dużo łask chorym - podkreślała szczecinianka.

Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Jest świętym uznanym zarówno przez Kościół prawosławny, jak i rzymskokatolicki.

Do cerkwi trafiły także relikwie mniszki, męczennicy Elżbiety z rodziny Romanowów.

Więcej w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali", 19 stycznia.
Relacja Piotra Kołodziejksiego [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Relikwie Krzyża Świętego i św. Mikołaja trafiły do cerkwi prawosławnej w Szczecinie. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty