Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Wystawa pokazująca Szczecin po drugiej wojnie światowej autorstwa Piotra Semki wróciła do Szczecina. Od poniedziałku można ją oglądać przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim.
Wystawa "Najdalsza Polska Szczecin 1945-1948" była prezentowana w Warszawie. Wiele epizodów z dziejów Szczecina nie jest w Polsce znana - mówił Piotr Semka, autor wystawy.

- W ogóle nieznany był epizod trzech miesięcy rządów niemieckich komunistów. Po drugie, mało znane jest to, że Szczecin był miastem kurierów Polski podziemnej po wojnie. To były najbardziej dyskretne i tajne rzeczy podziemia. Ludzie do 1989 roku nie chcieli o tym mówić - mówił Semka.

Na wystawie zaprezentowano wiele dotychczas nie publikowanych zdjęć - mówił Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Fajne są rzeczy. Np. zdjęcie wyciętego już pomnika Kaisera, o którym wspominali jeszcze moi dziadkowie i ojciec, bo widzieli jak on jeszcze stał, gdyż przyjechali tutaj w 1945 roku. Są takie fajne ciekawostki. Widzę zdjęcia z pobytu Mikołajczyka. Harcerze na tych zdjęciach, cała ich historia i legenda o tym, jak mieli tam przenosić samochód z Mikołajczykiem - mówił Dobrzyński.

Wystawę otworzył wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, a ekspozycją zainaugurował działalność Galerii Zewnętrznej, która będzie naprzeciwko Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wiele epizodów z dziejów Szczecina nie jest w Polsce znana - mówi Piotr Semka, autor wystawy.
Na wystawie zaprezentowano wiele dotychczas nie publikowanych zdjęć - mówił Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty