Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Michał Przepiera. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Przepiera. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ekologia, ekonomia i możliwość wpływu na strategię firmy - tak o przystąpieniu miasta Szczecin do spółki z niemieckim koncernem energetycznym E.ON. mówił zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.
New Cogen ma modernizować elektrociepłownię Dąbska. Miasto do spółki wnosi 6 milionów złotych.

Zdaniem Polskiej Grupy Energetycznej, gdy są rezerwy mocy w już istniejących elektrowniach PGE, wydatek miasta jest niepotrzebny. Zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera podkreślał, że opalana węglem Dąbska musi być modernizowana. A dostawy ciepła od PGE nie są zagrożone.

- Jest coś takiego jak negocjacje, wczoraj były prezentacje prezesów obu firm - pana prezesa z SEC-u i wiceprezesa PGE. Dwa wystąpienia były bardzo dobre i obaj nieco inaczej pewne rzeczy prezentowali. Partnerzy biznesowi patrzą na swoje interesy, to jest zrozumiałe. Jedna i druga firma dąży do zysku. Największy plus tej sprawy jest taki, że w końcu porozmawialiśmy bardzo poważnie o rynku energetyki cieplnej w Szczecinie - tłumaczy Przepiera.

Według Polskiej Grupy Energetycznej - Szczecińska Energetyka Cieplna, również należąca do E.ON. - cyklicznie zmniejsza wykorzystanie ciepła dostarczanego przez PGE.
- Największy plus tej sprawy jest taki, że w końcu porozmawialiśmy bardzo poważnie o rynku energetyki cieplnej w Szczecinie - tłumaczy Przepiera.

Dodaj komentarz 6 komentarzy

Jeśli PGE ma za dużo ciepła to niech podgrzewa nim ciepłe posadki swoich aparatczyków. Oczywiście z umiarem , żeby nie osiagnąć efektu "gorącego stołka" :-) PGE obraża się , że odbiorca zmniejsza zakupy jego towaru. A co maja powiedzieć dostawcy PGE , którzy biorą udział w przetargach i wiadomo, że tylko jeden wygrywa , który idzie po taniości a pozostali są odrzucani a oni też zainwestowali w swoje biznesy i też mają rodziny do wykarmienia.
Czy padły już zapewnienia, że biznes nie ma narodowsci? Ciekawe kto zasiada z ramienia miasta na ciepłych posadkach w SECu? Rada N
Przejdźmy do faktów. Demokratycznie wybrani radni naszego miasta podejmują decyzje, które uważają za słuszne dla Szczecina i jego mieszkańców.
Demokratycznie wybrani posłowie podejmują decyzje, które uważają za słuszne dla Polski i Polaków, (czasami nawet nie dopuszczając do dyskusji na temat zgłoszonych uchwał).
Takie są prawa demokracji. Zmienić to można przy urnach wyborczych
Modernizacja Dąbskiej to tylko przykrywka dla dalszej ekspansji niemieckiej w regionie przygranicznym , bo coś w końcu z kontraktem NS2 trzeba będzie zrobić ! I skoro Niemcy nie mogą ( na razie być hubem gazu w Europie) teraz to tylnymi drzwiami ...
Tłumaczenie M.Szczecina że SEC / E.ON dostało dofinansowanie z FOŚ jest manipulacją ponieważ warunkiem dofinansowania było prawdopodobnie min. 30 % udziałów Samorządu lub polskiej firmy. Wystarczy wejść na stronę internetową SEC aby zobaczyć "radość" z wczorajszej decyzji Rady Miasta Szczecina ; jeszcze nie wykupili ( fizycznie Miasto Szczecin nie dokonało przelewu ; a może i już wcześniej dokonało ?) udziałów a już w grafice E.ON są prezentowani jako udziałowcy !? W niecałe 24h od decyzji Rady Miasta ???
Polecam też na stronie SEC infografikę które przygraniczne Miasta będą w większej niż dziś przyszłości uzależnione od E.ON !
Jak się te wszystkie decyzje i dotychczasowe apele Prezydenta Szczecina mają się do głoszenia hasła "Wspomagaj lokalną gospodarkę " w okresie pandemii ; przy jednoczesnym kopaniu w *... Polskich Przedsiębiorstw ? Zapewne gdyby były prywatne lub sprywatyzowane to lokalna polityka w ramach plucia ...byłaby zupełnie inna !
A że to ostatnia Kadencja ... coś , gdzieś trzeba robić .
@Nomis - fajny wywód, jednak widzę w nim pewną dziurę. Mianowicie węgiel do elektrowni PGE w regionie w ostatnich latach, w mocno przeważającej części pochodził z "kopalni Świnoujście" vel. import z Rosji oraz Donbasu na Ukrainie (okupowanego przez Rosję). Nijak to się ma do pisania o popieraniu tego co Polskie... A temat polskiego węgla to osobny temat - zarówno cenowy jak i jakościowy.
@Nomis Szanowny Panie, ależ cytuje Pan strony www SEC a nie New Cogen. W SEC taka ilość udziałów wyrażona w procentach na 33,43% po stronie Miasta jest od 18 lat. Od kilkunastu też lat SEC inwestuje w Gminy ościenne i ta mapa odzwierciedla stan faktyczny a nie planowane działania. To zresztą jeden z Miasta argumentów, iż proszę zwrócić uwagę, że od tych kilkunastu lat nic złego nie zdarzyło się na rynku ciepłowniczym w Szczecinie i regionie a wręcz przeciwnie. Natomiast New Cogen to spółka polska z siedzibą w Warszawie z pośrednio udziałowcami z kapiatałem niemieckim, a od sesji Rady Miasta z możliwością też udziałowca polskiego - Miasta Szczecin w 33%. To New Cogen pozyskał dofinansowanie z NFOŚiGW na kogenerację i absolutnie warunku o udziale Miasta jako wspólnika mowy w wymogach dofinansowania nie było. Dlatego właśnie podkreślamy, że tak się wyrażę, że to my bardziej chcemy wejść w to przedsięwzięcie niż nazwijmy to nas chcą, po to by mieć - już nie spieram się jaki - jakiś wpływ, nadzór i kontrolę oraz korzystny ekonomicznie zwrot zainwestowanego kapitału. O poprawie środowiska nie piszę, bo inwestycja z ograniczeniem emisji środowiska, z nami czy bez nas, i tak się odbędzie, mniej węgla będzie spalane.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty