Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rozmowy samorządu i prywatnej spółki dostarczającej ciepło w Białogardzie pod kuratelą przedstawicieli rządu - wiceminister środowiska oraz wojewoda podkreślali, że mieszkańcy nie zostaną z zimnymi kaloryferami.
10 lat temu w Białogardzie lokalna władza oddała infrastrukturę krytyczną w prywatne ręce. Spółka ZEC ma już 12 milionów złotych zaległości wobec dostawcy gazu PGNiG. Wcześniej członków zarządu spółki zatrzymywało CBA, musiała zwracać unijne dofinansowanie i toczą się procesy przeciwko grupie kapitałowej do której należy.

W konferencji prasowej nie wzięli udziału przedstawiciele białogardzkiego samorządu czy spółki ZEC, bo w tym czasie trwały rozmowy. Zresztą, jak się okazało, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej wyjechał na narty.

Wiceminister środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska tłumaczyła, że oczekuje także reakcji samorządu.

- Bardzo byśmy chcieli, żeby dzisiaj samorząd potwierdził, że ręczy za część zobowiązań, które ma spółka względem dostawcy gazu. Może też spróbować odzyskać wpływ na spółkę, to jest też jedna z opcji, z jakimś wejściem w udziały. Następne kroki to byłoby niestety postępowanie upadłościowe - mówiła Łukaszewska-Trzeciakowska.

To samorząd ma ustawowy obowiązek zapewnić dostawy na przykład ciepła - zwracał uwagę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- Już w zeszłym roku w maju taka sytuacja miała miejsce. Wtedy prowadziłem rozmowy z prezesem PGNiG-u i tę sytuację przedkryzysową udało się zażegnać. Być może wszyscy myśleli, że tak będzie zawsze. Trzeba podjąć daleko dalej idące kroki. Musi być inicjatywa i ruch ze strony samorządu, któremu chcemy pomóc - mówił Bogucki.

Jednocześnie wojewoda podkreślał, że obecne zaangażowanie przedstawicieli resortu wskazuje, jak poważnie traktowany jest problem mieszkańców Białogardu. Bogucki wyraził przekonanie, że nie dojdzie do sytuacji, w której musiałby przejąć zarządzanie kryzysowe w tamtejszym samorządzie.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty