Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz

Wizualizacja zwycięskiej pracy autorstwa p. Ewy Bone. źródło: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/powstanie-kolejny-pomnik-w-ramach-szczecinskiego-budzetu-obywatelskiego
Wizualizacja zwycięskiej pracy autorstwa p. Ewy Bone. źródło: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/kultura/powstanie-kolejny-pomnik-w-ramach-szczecinskiego-budzetu-obywatelskiego
Zmian nie będzie, bo w ocenie jury wygrana praca najlepiej spełniła wymogi regulaminu - Miasto odpowiada w sprawie pomnika, który ma stanąć w Szczecinie.
Ma on stanąć w przy Areszcie Śledczym przy ul. Kaszubskiej i upamiętniać ofiary komunizmu oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę. Projekt został wybrany przez mieszkańców w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim.

Wybrany pomysł nie podoba się m.in. Pawłowi Pietrasowi, pomysłodawcy projektu. Jak zapowiedział - będzie protestował, by ostatecznie monument wyglądał inaczej.

Kapituła konkursowa wybrała propozycję pomnika, którą zaprojektowała Ewa Bone, artystka z Poznania. Przedstawia ona złożone dłonie imitujące pistolet mierzący do ściany, w której jest wycięty kontur człowieka. Paweł Pietras ma wątpliwości, co do monumentu.

- We wniosku jest napisane: "pomnik będzie przedstawiać dwie postacie - żołnierza oraz cywila zatrzymanych w tym areszcie". Strzelanie z palca... Ja nie widzę tego, by zostawić z tego suchą nitkę - powiedział.

Ewa Bone wyjaśnia z kolei, że zależało jej, by pomnik był mocny, ale nieoczywisty.

- Odcięte dłonie, które mają symbolizować działanie, ale - ślepe działanie realizujące zasady reżimowe. One mierzą do postaci, której już w tej chwili nie ma - argumentowała.

Jak czytamy w e-mailu z Biura Prasowego Urzędu Miasta: "W opinii Zespołu, w postępowaniu konkursowym nie należało ograniczać się do konkretnej formy upamiętnienia. Z uwagi na złożoność tematu i różnorodne podejście, w ocenie specjalistów w przeprowadzonym konkursie należało dopuścić daleko idącą kreatywność. (…) Przedstawiciele szczecińskiego magistratu odpowiedzialni za realizację tego zadania, przekazywali na bieżąco wnioskodawcy zwycięskiego projektu SBO informacje na temat postępu prac".
Relacja Joanny Gralki [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty