Polska Grupa Energetyczna oddała do użytku dwa nowe gazowo-parowe bloki elektrowni Dolna Odra. Prąd wyprodukowany przez nie popłynie do ponad trzech milionów odbiorców.
- Jest to źródło bardzo niskoemisyjne pod względem emisji CO2. Jeśli chodzi o emisję pyłu i siarki, są one praktycznie zerowe. Jedyne, jakie emisje z tego źródła są, to są tlenki azotu, które również są w bardzo niskim zakresie - mówi Stępień.
Energia z nowych bloków już trafia do odbiorców - zauważa Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.
- Właściwie od pierwszych dni jest włączana do krajowego systemu elektroenergetycznego. To pokazuje, jak bardzo jest potrzebna ta inwestycja. Jestem bardzo zadowolony z tego, że w Gryfinie 50-letnia tradycja elektrowni jest kontynuowana w nowym wydaniu - mówi Kropiwnicki.
Dolna Odra jest obecnie największą gazową elektrownią w Polsce. Dwa bloki mają łączną moc 1366 megawatów. 2/3 z tej energii jest wytwarzane za pomocą spalania gazu, a pozostała część z użyciem turbin parowych.
Wytwarzanie prądu przez te bloki będzie nieporównywalnie czystsze niż korzystanie z węgla - tłumaczy Paweł Stępień, dyrektor departamentu inwestycji PGE.
Energia z nowych bloków już trafia do odbiorców - zauważa Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.
Dodaj komentarz 2 komentarze
A dlaczego nie szukamy technologii wykorzystania węgla, która jest niskoemisyjna? Węgiel antracytowy, którego zasoby mamy w Polsce duże zasoby nie daje, aż tak dużo zanieczyszczeń. Czy lepiej kupować gaz od innych krajów? Kto tak naprawdę robi na tym największy interes? Bo na bank nie Polska ...
Brawo PiS.