Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W tym roku Wody Polskie wydały dwa miliardy złotych na inwestycje i na utrzymanie obiektów hydrotechnicznych. Wartość całkowita zadań realizowanych w 2020 roku to ponad 20 miliardów złotych.
Instytucja prowadzi działania, które zabezpieczają tereny zalewowe i ograniczają skutki powodzi, wdrażane są też rozwiązania łagodzące efekty suszy.

Wody Polskie realizowały zadanie między innymi z zakresu retencji korytowej. To spowolnienie odpływu wody w rzekach, strumieniach, potokach i kanałach, mających wpływ na obszary rolnicze poprzez budowę jazów, zastawek i innych urządzeń.

Na terenach rolniczych całej Polski wytypowano 645 inwestycji na kwotę niemal 155 milionów złotych. Zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że obejmują one obszary szczególnie ważne dla rolników.

Dziś w Polsce retencjonuje się 6,5 procent średniego rocznego odpływu wód. W tym roku Wody Polskie zakończyły program przeciwpowodziowy Odry. Zmodernizowano Wrocławski Węzeł Wodny i oddano do użytku zbiornik retencyjny Racibórz. Obiekt chroni przed powodzią 2,5 miliona osób w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim. Zabezpiecza przede wszystkim miejscowości, które w 1997 roku doświadczyła tak zwana "powódź tysiąclecia". Zbiornik w Raciborzu zadziałał już w tym roku, podczas intensywnych opadów w październiku. Obiekt nie dopuścił do kulminacji fal powodziowych.

Swego rodzaju kontynuacją zakończonego w tym roku programu jest kolejne przedsięwzięcie - Odra-Wisła. Trwa budowa czterech zbiorników retencyjnych na Ziemi Kłodzkiej. Ponadto Wody Polskie skupiają się na ochronie przeciwpowodziowej Krakowa, Tarnobrzega i Sandomierza. To między innymi remont i odtwarzanie wałów przeciwpowodziowych.

Wody Polskie prowadzą również działania w obszarze turystyki wodnej. W tym roku oddano do użytku pierwszą zbudowaną po II wojnie światowej na mazurskich jeziorach śluzę - Guzianka II - przypomina Krzysztof Woś. W tym roku system śluz Guzianka I i Guzianka II obsłużył rekordowe 22 tysiące statków i jachtów. W planach jest też modernizacja śluzy Guzianka I.

Wody Polskie chcą też przebudować i wyremontować 5 kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Łącznie na inwestycje na Mazurach do 2023 roku zabezpieczono 300 milionów złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty