Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Unia Europejska zagroziła Rosji surowymi sankcjami gospodarczymi za kolejną inwazję na Ukrainę.
Wspólne oświadczenie zaakceptowali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli. Podkreślili, że w sprawie europejskiego bezpieczeństwa nie ma miejsca na strefy wpływów.

Sankcje gospodarcze oraz restrykcje indywidualne - z tym musi się liczyć Rosja, jeśli po raz kolejny zaatakuje Ukrainę - uznali szefowie dyplomacji unijnych krajów. "Konsekwencje będą poważne i koszty ogromne" - podkreślili we wspólnym oświadczeniu. Rozpatrywanych jest wiele możliwości.

Nieoficjalnie wiadomo, że nie ma jednomyślności w sprawie nałożenia najostrzejszych restrykcji finansowych, czyli odcięcia Rosji od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Na to nie zgadzają się Niemcy i Austria, podobnie, jak na zablokowanie Nord Stream 2.

We wnioskach z dzisiejszej narady ministerialnej jest potępienie ciągłych agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy i wezwanie Moskwy do zmniejszenia napięcia, przestrzegania prawa międzynarodowego i konstruktywnego zaangażowania w dialog. Unijni ministrowie podkreślili też ścisłą współpracę i koordynację ze Stanami Zjednoczonymi, NATO, Ukrainą i krajami partnerskimi.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty