Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Charzynie / Facebook
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Charzynie / Facebook
Siedem zabytkowych budynków zostało uszkodzonych w rozległym pożarze w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji.
Nikt z ludzi nie ucierpiał. W godzinach popołudniowych strażacy opanowali pożar w historycznym centrum miasta, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pożar wybuchł przed południem w budynku tak zwanego Banku Miłości - popularnej atrakcji turystycznej poświęconej poematowi XIX-wiecznego poety Andreja Sládkovicza. Przez silny wiatr ogień przedostał się na sąsiednie zabytki, w tym miejskie archiwum, szkołę artystyczną i renesansowo-barokowy pałac. Strażacy z pomocą mieszkańców wynosili z budynków zabytkowe dzieła sztuki i cenne dokumenty. W akcji gaśniczej pomagało też wojsko.

Burmistrz Nadeżda Babiaková powiedziała, że to czarny dzień w historii miasta: "Dla Bańskiej Szczawnicy jest to czarny dzień. Historyczne budynki wpisane na listę UNESCO ucierpiały w pożarze. Szkody są wielkie".

Do miasta przybył premier Eduard Heger: "Chcę obiecać z tego miejsca, że natychmiast uruchomimy pomoc, aby jak najszybciej przywrócić budynki do pierwotnego stanu. Wydzielimy na to środki, również z funduszy europejskich. Będziemy szukać możliwości, by jak najszybciej pomóc Bańskiej Szczawnicy."

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej. Sytuacja jest już opanowana. Na miejscu pozostaje kilkudziesięciu strażaków, którzy dogaszają ogień.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty