Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy mogą realizować e-recepty transgraniczne już w sześciu krajach Unii Europejskiej. Ostatnio do tych krajów dołączyła Portugalia. Polska jest jednym z pierwszych państw, które uruchomiły e-receptę transgraniczną.
Piotr Olewiński z Centrum e-Zdrowia podkreślił, że aby realizować e-recepty transgraniczne trzeba wyrazić na to zgodę na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. E-recepta transgraniczna umożliwia zrealizowanie jej w kraju, w którym będzie się przebywać, pod warunkiem, że w danym kraju istnieje możliwość jej realizacji. Obecnie receptę wystawioną przez lekarza w Polsce można zrealizować w Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii.

Niedługo e-receptę transgraniczną będzie można zrealizować także w Grecji i na Cyprze. Docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Liechtensteinie oraz Norwegii.

E-recepta transgraniczna jest pełnopłatna, natomiast po powrocie do Polski można zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwrot przysługującej refundacji.

Z recepty transgranicznej mogą skorzystać również niektórzy obcokrajowcy przebywający w Polsce. Swoje e-recepty zrealizują u nas obywatele: Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty