Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
framex.pl

Słowacja. Fot. www.pixabay.com (domena publiczna)
Słowacja. Fot. www.pixabay.com (domena publiczna)
Słowacy mają większe problemy, niż wojna na Ukrainie - powiedział Robert Fico. Lider lewicowo-narodowego Smeru zabrał głos po zwycięstwie jego ugrupowania w przedterminowych wyborach parlamentarnych na Słowacji.
Zapytany o wsparcie dla Ukrainy, Robert Fico przypomniał swój postulat z kampanii, w której mówił o wstrzymaniu wojskowej pomocy dla Kijowa.

"Słowacja i Słowacy mają większe problemy, niż jest nim Ukraina. Ukraina jest dla wszystkich ogromną tragedią i jeśli Smer stworzy rząd, będziemy robić wszystko - również na szczeblu europejskim - aby jak najszybciej rozpoczęto rozmowy pokojowe" - dodał Fico.

Lider zwycięskiej partii zapewnił, że orientacja polityki zagranicznej Słowacji się nie zmieni: "Jesteśmy przecież w Unii Europejskiej, co nie oznacza że nie będziemy wyrażać się krytycznie o sprawach, które nam się w niej nie podobają. Nie ma jednak żadnego powodu, aby w zakotwiczeniu Słowacji cokolwiek się zmieniało".

Wśród pierwszych decyzji ewentualnego rządu z udziałem Smeru, Robert Fico wymienił przywrócenie kontroli na granicy z Węgrami w ramach walki z nielegalną migracją.
Słowackie media sugerują, że Smer utworzy rząd z partią Hlas, którą kieruje były premier z ramienia Smeru Peter Pellegrini, a także Słowacką Partią Narodową. Taka koalicja miałaby 79 mandatów w 150-osobowym parlamencie. Możliwa, lecz znacznie mniej prawdopodobna jest większościowa koalicja bez udziału Smeru, w której najsilniejszym ugrupowaniem byłaby druga w wyborach Postępowa Słowacja. Kluczowa będzie postawa Hlasu, bez którego nie da się zbudować większości w parlamencie.
Relacja Wojciecha Stobby

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty