Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
W południe Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności referendum ogólnokrajowego, przeprowadzonego 15 października wraz z wyborami parlamentarnymi. Sprawą zajmie się cała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Jawne posiedzenie w celu podjęcia uchwały o ważności referendum odbędzie się w największej sali Sądu Najwyższego. Weźmie w nim udział Prokurator Generalny, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz publiczność.

W sumie do Sądu Najwyższego wpłynęły 2274 protesty referendalne. Jak informuje biuro prasowe Sądu Najwyższego, wszystkie protesty zostały załatwione.

W październikowym referendum zadano 4 pytania:
  • Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Większość, bo ponad 95 procent głosujących, odpowiedziała "nie" na zadane pytania.

Wyniki referendum nie były jednak wiążące, ponieważ wzięło w nim udział niecałe 41 procent uprawnionych.

Uchwała Sądu Najwyższego, co do ważności referendum nie jest związana z kwestią wiążącego lub niewiążącego wyniku tego referendum. Rozstrzygnięcie zapadanie na podstawie sprawozdania z głosowania przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznanych protestów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty