Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny - zapowiedź spotkania autorskiego

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś o 9:00 w Belwederze zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
Prezydent wraz z członkami rządu i przedstawicielami głównych ugrupowań politycznych omówi polityczne aspekty rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO w Waszyngtonie. Polska delegacja uda się za ocean jeszcze dziś wieczorem.

Spotkanie zwołał prezydent Andrzej Duda, który w czwartek odbył naradę z szefem MON, wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz dowódcami wojskowymi. Zapowiadając przygotowanie RBN, prezydent mówił, że będzie to możliwość wymiany myśli i idei związanych z tematami szczytu NATO.

Ponadto prezydent rozmawiał z ministrem i wojskowymi o powstającym w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskim Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina. Na szczycie w Waszyngtonie podejmowane będą m.in. decyzje dotyczące ulokowania Centrum w strukturach NATO. Równolegle prezydent przekazał rządowi rekomendacje do opracowania nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Przedstawiciele gabinetu premiera Donalda Tuska deklarują zgodną współpracę z prezydentem w sprawach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. "Polska prowadzi jedną, wspólną politykę zagraniczną. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, w rządzie i w Pałacu Prezydenckim mówimy jednym głosem" - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak przypomniał, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opracował plan koordynacji wsparcia dla Ukrainy. "Będzie on jednym z głównych tematów naszych rozmów. Ważnym aspektem jest planowane przejęcie od europejskiego dowództwa wojsk USA koordynacji pomocy zbrojeniowej i szkoleniowej przez specjalnie ustanowione dowództwo NATO" - zaznaczył szef MSZ.

Polscy politycy podkreślają, że o silnym głosie Warszawy w Waszyngtonie będzie świadczyć fakt, że Polska jest liderem wydatków na obronność w całym Sojuszu. Według najnowszych szacunków NATO w tym roku Polska przeznaczy na armię 4,12 procent. Andrzej Duda mówi również o konieczności zwiększenia sojuszniczego zaangażowania na obronność z wymaganych obecnie 2 do 3 procent PKB. Według wyliczeń NATO w tym roku 23 z 32 państw członkowskich spełnia cel 2 procent. W ubiegłym roku było ich 11.
Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty