Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kabaret "Wesoły Bronek" z Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Kabaret "Wesoły Bronek" z Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Występy grupy kabaretowej "Wesoły Bronek" z Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie można było zobaczyć we wtorek w Zespole Szkół nr 8. To z okazji obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Występowanie w kabarecie to dla mieszkańców DPS-u element arteterapii, czyli leczenia przez sztukę. Taka forma terapii jest stosowana na świecie od lat.

- Arteterapia to jedna ze znanych i bardzo skutecznych metod terapeutycznych w psychiatrii, więc również my w taki sposób może i trochę wspólnie się bawimy, ale również przygotowujemy te osoby do powrotu na rynek pracy. Sprawiamy, że w taki sposób zdrowieją - mówi psychiatra Dąbrówka Spertusiak-Rogoza.

Kabaret "Wesoły Bronek" od 10 lat prowadzi Małgorzata Witko, reżyser i terapeuta. - Nasz kabaret to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pożytecznym jest rozwijanie u mieszkańców DPS-u wszystkich sfer poznawczych, czyli pamięci, uwagi i koncentracji. Natomiast tym przyjemnym jest wspólny śmiech i wspólne przebywanie razem - tłumaczy Witko. - Dla występujących w tym kabarecie wielkim wynagrodzeniem jest śmiech publiczności. Wiedzą wtedy, że mogą dać uśmiech drugiej osobie, a to bardzo dużo.

Od początku istnienia "Wesołego Bronka" w grupie występuje pan Stanisław, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego. - Wolę występować w kabarecie niż w turnieju szachowym. W kabarecie gra jest zespołowa. Grając w szachy jestem sam, a sam nie lubię być - przyznaje pan Stanisław.

Według statystyk, co piąty Europejczyk cierpi na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne. Jedną z najczęstszych jest depresja.

Więcej na temat grupy kabaretowej "Wesoły Bronek" w reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny, który wyemitujemy na naszej antenie w środę, 11 października, po godzinie 22.
- Arteterapia to jedna ze znanych i bardzo skutecznych metod terapeutycznych w psychiatrii - mówi psychiatra Dąbrówka Spertusiak-Rogoza.
Kabaret "Wesoły Bronek" od 10 lat prowadzi Małgorzata Witko, reżyser i terapeuta.
Od początku istnienia "Wesołego Bronka" w grupie występuje pan Stanisław, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty