Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Marsz Niepodległości 2016 na ulicach Warszawy. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin/Archiwum]
Marsz Niepodległości 2016 na ulicach Warszawy. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin/Archiwum]
Warszawa dla wszystkich, ale nie dla rasizmu i "rzeczy sprzecznych z prawem" - mówił w czwartek w "Rozmowach pod krawatem" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki broniąc prezydent Warszawy, która zakazała Marszu Niepodległości.
Skonsultowana z nowym prezydentem Rafałem Trzaskowskim decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz - jak w pierwszej chwili dowodził Święcicki - była spowodowana względami bezpieczeństwa.

Gdy zwróciliśmy uwagę, że stołeczna policja zapewnia, że nikt z nimi tego nie konsultował - wtedy poseł PO przypominał, że niewielka grupka demonstrantów w ubiegłym roku prezentowała, w ocenie polityka, faszystowskie hasła.

Święcicki nie zgodził się z tezą, że to mogła być prowokacja, żeby lansować w Europie hasła o ksenofobicznej Polsce. - Nikt ich tam nie podstawiał. Oni tam przyszli, rozwinęli transparenty, nikt im nie przeszkodził, nikt im nie zwrócił uwagi - powiedział Święcicki.

- Proszę zakładać prowokację, dlatego bo był taki pan, który nazywał się Jacek Hugo-Bader i on tak bardzo chciał udowodnić, że coś się wydarzy, że wysmarował się czarną pastą do butów i czekał na jakieś zaczepki. To jest ewidentna prowokacja - przypomniała prowadząca program Magdalena Ogórek.

Z całą pewnością ci, którzy przyszli z transparentami rasistowskimi zostali do marszu dopuszczeni - kontynuował Święcicki.

Po decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz premier Mateusz Morawiecki, w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą ogłosili państwowy marsz - na tej samej trasie, co zakazany Marsz Niepodległości.
Gdy zwróciliśmy uwagę, że stołeczna policja zapewnia, że nikt z nimi tego nie konsultował - wtedy poseł PO przypominał, że niewielka grupka demonstrantów w ubiegłym roku prezentowała, w ocenie polityka, faszystowskie hasła. Święcicki nie zgodził się z tez

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty