Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
To emocjonujące wspomnienia pracowników i rodzin odnalezionych ofiar - powiedziała dziennikarka Anna Betta Czerniawska podczas prezentacji książki - albumu "Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów".
W książce przedstawionych jest 100 postaci zidentyfikowanych przez naukowców z bazy.

- Ta książka powstała na podstawie rozmów z osobami, które pracują w bazie, które ją zakładały. Szczególnie szef, dr hab. Andrzej Ossowski. Były to osoby, które brały udział w wykopaliskach. Bayrdzo emocjonalnie mi o tym opowiedziały - mówi Anna Betta Czerniawska.

Baza powstała w 2012 roku dzięki umowie pomiędzy Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie a IPN. Jej twórcą jest genetyk prof. Andrzej Ossowski, także współautor książki o bazie.

- Identyfikujemy absolutnie anonimowe ofiary. To jest clou tego projektu. To nie jest żadna sztuka pójść za dokumentami i odnaleźć kogoś na cmentarzu. Sztuką jest, w miejscu w którym się nie spodziewamy danej osoby, odnaleźć ją i zidentyfikować. I tego zadania tak naprawdę nikt do tej pory w Polsce nie robił i nie zrobić, poza projektem bazy - mówił Ossowski.

W Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowano polskich bohaterów podziemia niepodległościowego m.in. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", Danutę Siedzikównę ps. "Inka", a także Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko".
W książce przedstawionych jest 100 postaci zidentyfikowanych przez naukowców z bazy.
Baza powstała w 2012 roku dzięki umowie pomiędzy Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie a IPN. Jej twórcą jest genetyk prof. Andrzej Ossowski, także współautor książki o Bazie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty