Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Każdy szczeciński student medycyny, zanim zacznie leczyć, szkoli się w tym miejscu. Premier Mateusz Morawiecki zwiedził Centrum Symulacji Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
To po podpisaniu umowy na budowę kolejnego Centrum - miejsca, w którym prowadzone będą badania, także laboratoryjne a także leczeni pacjenci. Uniwersyteckie Centrum Onkologii otrzymało dotację w wysokości 590 milionów złotych.

- To właściwie sztuczny szpital - mówi Beata Wudarska z Centrum Symulacji Medycznej. - Można zobaczyć 12 symulatorów wysokiej wierności, wirtualnego pacjenta, trenażery do różnych pojedynczych działań.

- Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu najbardziej podobały się symulatory z mikrochirurgii - mówi polityk Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc. - Gdzie laparoskopowo dokonuje się wielkich rzeczy na naczyniach krwionośnych.

Fantomy, które oglądał premier, płaczą, mówią i odczuwają ból. - Właściwie podobało mu się wszystko. Symulatory wysokiej wierności, wirtualny pacjent, zaawansowany program do nauki teoretycznej, która może docelowo wyeliminować wykłady i seminaria, co stanowi najbardziej nudną część każdych studiów - dodaje Wudarska.

Centrum Symulacji Medycznej otwarto w kwietniu. W czwartek premier Mateusz Morawiecki podpisał umowę na budowę w Szczecinie Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty