Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Nowy Teatr Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nowy Teatr Polski. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jedna inwestycja, ale rozbita na dwie części. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz przedstawia nowy pomysł na budowę siedziby Teatru Polskiego.
Bo, gdy urząd miał 100 mln zł na całość, oferty były na 200 milionów złotych. Teraz osobno ma być przebudowana stara siedziba i osobno zbudowana nowa. Po to, aby dostać wyższe unijne dofinansowanie, ale i wkład województwa będzie dwa razy większy.

Ze środków unijnych 80 milionów złotych - po 40 na każdą z części. Plus 80 mln zł z budżetu województwa, rozłożone do 2022 roku, kiedy inwestycje miałaby się skończyć. Teatr odliczy też VAT, stąd 160 a nie 200 milionów - mówił Olgierd Geblewicz.

- Od wielu lat pracujemy nad koncepcją rozbudowy tego miejsca. Cała historia jest dosyć dramatyczna i myślę, że pan dyrektor kiedyś sztukę ten temat popełni - mówił Geblewicz.

Rok temu, jesienią przed wyborami, Geblewicz już zapowiadał rozpoczęcie budowy. A gdy zatrudniono inżyniera kontraktu okazało się, że urząd ma nieaktualne plany przebudowy. I tego roku nie zmarnowano - twierdzi marszałek.

- Przez ten czas inżynier kontraktu cały czas pracował - mówił Geblewicz.

Zgodę na zmianę finansowania musi wydać sejmik, a tam Geblewicz ma bezpieczną koalicję. Za to szefowa opozycyjnego klubu PiS Małgorzata Jacyna-Witt mówi, że więcej unijnych pieniędzy na jeden teatr oznacza brak środków dla drugiego.

- Przez to, że pan marszałek będzie realizował rozbudowę Teatru Polskiego, to rozbudowa Teatru Współczesnego zostanie zawieszona na bardzo daleki czas - mówiła Jacyna-Witt.

Teraz marszałek planuje do końca roku rozstrzygnąć przetargi na budowę nowej siedziby Teatru Polskiego.
Relacja Andrzeja Kutysa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty