Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

List Prezydenta odczytał minister Wojciech Kolarski podczas uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. źródło: https://www.prezydent.pl.
List Prezydenta odczytał minister Wojciech Kolarski podczas uroczystości przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. źródło: https://www.prezydent.pl.
Przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się we wtorek uroczystość w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.
List od prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników odczytał minister w jego kancelarii Wojciech Kolarski. Prezydent zwracał uwagę, że bolszewicy dobrze pamiętali klęskę w 1920 roku, gdy zostali wyparci przez wojska polskie.

"Pokonani przez Wojsko Polskie w roku 1920 i odrzuceni daleko na wschód, nigdy nie zapomnieli o ówczesnej klęsce. Po 19 latach przyszedł dla nich czas zemsty na Polsce i Polakach. Dwa zbrodnicze totalitarne imperia – Rosja sowiecka i hitlerowska III Rzesza – sprzysięgły się, aby zniszczyć nasze suwerenne państwo i odebrać naszemu narodowi wolność." - napisał Andrzej Duda.

List do uczestników uroczystości skierował też premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Premier zaznaczył, że agresja na Polskę rozpoczęła tragiczny rozdział w historii naszego kraju i naszej części Europy.

Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz współtwórca Pomnika, generał dywizji w stanie spoczynku Leon Komornicki wspomniał o zamordowanej przez Sowietów w zbrodni katyńskiej polskiej elicie.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, kombatanci i rodziny katyńskie. Odmówiono międzywyznaniową modlitwę, odczytano apel pamięci, a delegacje złożyły wieńce przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.
Relacja Tomasza Zielenkiewicza [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty