Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej ogłosiła, że wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 28 czerwca.
Ewentualna druga tura przewidziana jest 2 tygodnie później. Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca.

Marszałek Sejmu powiedziała, że kalendarz wyborczy został ułożony w ten sposób, by 6 sierpnia prezydent był już wybrany i zaprzysiężony. Marszałek Sejmu dodała, że chciałaby, aby kampania wyborcza, która rozpoczyna się w dniu ogłoszenia daty wyborów, była przede wszystkim uczciwa.

Elżbieta Witek zaznaczyła, że za przeprowadzenie wyborów odpowiedzialna jest Państwowa Komisja Wyborcza. PKW pozytywnie zaopiniowała przedstawiony kalendarz wyborczy, który pozwala na wybór i zaprzysiężenie głowy państwa przed końcem kadencji urzędującego prezydenta.

Wybory mają odbyć się według zasad ustawy, którą przyjął Sejm wraz z częścią senackich poprawek i która podpisał prezydent Andrzej Duda. Przepisy umożliwiają głosowanie korespondencyjne, ale też w tradycyjnej formie.

Kadencja urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

Głosowanie 28 czerwca odbędzie się tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie - po złożeniu wniosku. Taka forma umożliwi oddanie głosu osobom przebywającym w kwarantannie lub izolacji.
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty