Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W Parlamencie Europejskim w środę odbędzie się ostateczne głosowanie nad przepisami zaostrzającymi zasady w transporcie międzynarodowym. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
W Parlamencie Europejskim w środę odbędzie się ostateczne głosowanie nad przepisami zaostrzającymi zasady w transporcie międzynarodowym. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
W Parlamencie Europejskim w środę odbędzie się ostateczne głosowanie nad przepisami zaostrzającymi zasady w transporcie międzynarodowym, które mogą uderzyć w naszych przewoźników.
Dla Polski to sprawa kluczowa, bo ma ona największą flotę transportową w całej Unii.

Polscy deputowani złożyli poprawki zmieniające niekorzystne zapisy. Jeśli się to nie uda, będą głosować za odrzuceniem pakietu drogowego. W tej sprawie sojusz zawiązało osiem krajów - Polska, Węgry, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Malta i Cypr.

Argumentują one, że pakiet drogowy jest szkodliwy dla firm transportowych, ponieważ będzie się wiązał ze wzrostem kosztów i biurokratycznych wymogów. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych mniejszych, może tego nie udźwignąć.

Te kraje wskazywały też, że przepisy są szkodliwe dla środowiska, gdyż nakazują obowiązkowy - raz na osiem tygodni - powrót ciężarówek do państw, w których zarejestrowane są firmy transportowe. To doprowadzi do wzrostu emisji CO2 i zanieczyszczeń, co jest sprzeczne z unijna polityką klimatyczną.

W Parlamencie Europejskim w tej sprawie polscy deputowani współpracują ponad podziałami i zgodnie krytykują pakiet drogowy. Europoseł Kosma Złotowski uważa, że te przepisy to próba ochrony rynku przez kraje Europy Zachodniej i wypchnięcia tańszej konkurencji z naszego regionu.

- Bo firmy z Polski, Litwy, Bułgarii i Rumunii za bardzo urosły. Stały się poważną konkurencją. Sama Polska to jest spory procent rynku komunikacyjnego - powiedział europoseł brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

- To się ma nijak do wspólnego rynku, a wręcz to jest próba ograniczenia zdrowej konkurencyjności. Konkurujemy jakością i cenami. W krajach Europy Centralnej te koszty długo będą jeszcze inne niż w krajach Europy Zachodniej - skomentowała europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

Jeżeli przepisy zostaną przyjęte w obecnym kształcie, Polska wraz z krajami, które się im sprzeciwiają, nie wyklucza zaskarżenia pakietu drogowego do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty