Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Fot. pixabay.com / marekssteins (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / marekssteins (CC0 domena publiczna)
Na Łotwie odnotowano ostatniej doby 92 próby nielegalnego przekroczenia granicy łotewsko-białoruskiej - podaje tamtejsza straż graniczna. Z kolei na granicy Litwy z Białorusią, pogranicznicy zawrócili 8 osób.
Łotysze od kilkunastu dni zmagają się z utrzymująca się presją migracyjną na swojej granicy. O ile przez cały zeszły rok do kraju próbowało dostać się nielegalnie ponad pięć tysięcy osób, o tyle w tym roku liczba ta wynosi już blisko 10 tysięcy.

W tym tygodniu prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs oświadczył, że w razie masowego napływu migrantów Ryga może zamknąć granicę z Rosją i Białorusią. Przed dwoma tygodniami Łotysze zamknęli jedno z dwóch czynnych przejść granicznych. Chodzi o punkt w miejscowości Silene na granicy z Białorusią.

Tymczasem na Litwie straż graniczna w tym roku zawróciła na Białoruś około tysiąca siedmiuset osób. W całym ubiegłym roku litewscy pogranicznicy nie wpuścili do kraju ponad 11 tysięcy nielegalnych migrantów. Władze w Wilnie wskazują, że do poprawy sytuacji przyczyniła się budowa ogrodzenia, zaopatrzonego w nowoczesne systemy monitorowania.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty