Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Cyberatak na serwery świebodzińskiego starostwa powiatowego. Urzędnicy utracili całą bazę danych, która została zaszyfrowana.
Trwa przywracanie komputerów do pracy i odzyskiwanie kopii baz danych. Nie wiadomo, czy personalia osób korzystających z usług starostwa są bezpieczne. Starostwo wydało ostrzeżenie dotyczące ewentualnego wycieku danych.

- Nie dotarły do nas żadne żądania okupu za odszyfrowanie, więc trudno powiedzieć z czym mamy do czynienia - mówi starosta Zbigniew Szumski. - Pojawił się wirus. Nie mamy jeszcze pewności czy to był atak z zewnątrz, czy błąd w sztuce. Duża część danych na serwerach została zaszyfrowana. To głównie wprowadziło dużą dezorganizację w pracy starostwa. Odczuwają to przede wszystkim klienci potrzebujący danych np. z wydziału geodezji. To są zarówno osoby prywatne, jak i gminy.

Nie wiadomo, czy dane klientów zgromadzone w urzędzie zostały wykradzione - dodaje starosta. - Nie mamy potwierdzenia o wypływie jakichkolwiek danych wrażliwych, natomiast nigdy nie ma stuprocentowej pewności. Mamy też kontakt z policją, będzie przeprowadzony audyt inspektora ochrony danych osobowych, żeby ustalić źródło tego zdarzenia.

Kopie zapasowe baz danych zostały zrobione na kilka godzin przed atakiem.
- Nie dotarły do nas żadne żądania okupu za odszyfrowanie, więc trudno powiedzieć z czym mamy do czynienia - mówi starosta Zbigniew Szumski.
Nie wiadomo, czy dane klientów zgromadzone w urzędzie zostały wykradzione - dodaje starosta.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty