Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Janusz Gromek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Janusz Gromek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Pełnomocnik firmy, która chciała zainwestować w Kołobrzegu kilkanaście milionów złotych, oskarża publicznie byłego prezydenta tego miasta Janusza Gromka o to, że przyjął od niego pieniądze.
Gromek twierdzi, że „żadnej łapówki nie wziął”, ale że na razie pozwu do sądu nie kieruje, bo jak twierdzi „ma ważniejsze sprawy”.

Chodzi o mecenasa Marka Śmierzyńskiego, pełnomocnika warszawskiej firmy TMM Investment Trust. Spółka w 2014 roku kupiła atrakcyjną działkę w dzielnicy uzdrowiskowej. Z treści aktu notarialnego wynikało, że ponad hektarową działkę inwestor może zabudować w 25 procentach. Tymczasem plan przestrzenny uchwalony przez Radę Miasta stanowił, że można to uczynić tylko w 15 procentach.

We wtorek na sesji Śmierzyński stwierdził, że prezydent Gromek obiecał ten problem rozwiązać na korzyść spółki.

- Podpisał pan umowę sprzedaży i wielokrotnie zapewniał pan o sposobie zagospodarowania działki. Usiłując sprzedać tę działkę, przedstawiał pan różne propozycje (…) brał pan pieniądze z budżetu miasta i wziął pan ode mnie. Na koniec oszukał pan mnie, mieszkańców Kołobrzegu i partyjnych kolegów. Panie Gromek, okradł pan swoją partię. Czy taka osoba powinna być senatorem?! Gromek oddaj mi moje własne, prywatne pieniądze! - zaapelował pełnomocnik do byłego już prezydenta.

Spytaliśmy mecenasa Marka Śmierzyńskiego, o jakie pieniądze chodziło i za co je miał wręczyć prezydentowi Gromkowi.

- Są to pieniądze, które dałem prezydentowi Gromkowi na wybory w 2014 roku, które miały wejść do komitetu wyborczego. Miałem dostać na to pokwitowanie, a pan prezydent wziął to do własnej kieszeni. Nie chciałbym się jednak dalej rozpowiadać. Złożyłem powiadomienie do prokuratury - powiedział Śmierzyński.

Były prezydent Janusz Gromek, a dziś kandydat na senatora Koalicji Obywatelskiej powiedział Radiu Koszalin, że nie przyjął korzyści majątkowej.

- Przez 12 lat mojej prezydentury nie wziąłem żadnej łapówki. W czwartek mam spotkanie z prawnikiem w Szczecinie i będę wtedy wiedział, czy warto tę sprawę rozwijać czy nie. Mam teraz ważniejsze sprawy związane z kampanią wyborczą. Ten pan nie będzie mnie pouczał czy wybierał, bo o tym zadecydują mieszkańcy - powiedział Gromek.

W ubiegłym roku Miasto Kołobrzeg przegrało z inwestorem spór w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Sąd uchylił plan zagospodarowania przestrzennego niekorzystny dla spółki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty