Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Zmieści się 200 osób więcej, budynek będzie klimatyzowany i gruntownie wyremontowany. Na pierwszy koncert do Słowianina - według optymistycznych planów - będziemy mogli się wybrać w 2022 roku. To informacje przekazane w środę podczas konferencji prasowej w Szczecińskim Domu Kultury. Słowianin nie działa od ponad 1,5 roku.
W marcu 2018 roku, Radio Szczecin informowało o pierwszych problemach z konstrukcją budynku.

Słowianin będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie też winda.

- To będzie generalny remont włącznie z wymianą dźwigarów - mówi zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska. - Od dziś cały proces potrwa od 2,5 do 3 lat - dodał. - Mamy projekt, pozwolenie na budowę, mamy pieniądze przyznane we wtorek przez radę miasta. Ruszamy z postępowaniami przetargowymi i samą budową. Decydujemy się na całościową przebudowę Domu Kultury. Nie tylko rozwiązanie problemu dachu.

Jacek Janiak, dyrektor Słowianina mówi, że to będzie sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia. - Z super akustyką. To jest wszystko uzgodnione z zawodową pracownią akustyczną - mówi Janiak. - Zostanie na suficie położone tak, że dźwięk nie będzie się nigdzie odbijał. Będzie płynął jak łąbędź.

Barbara Wrzos ze ZBiLK-u studzi entuzjazm. - Inwestycja będzie bardzo skomplikowana i trudna, żeby wybrać dobrego wykonawcę. W pierwszym kwartale przyszłego roku mam nadzieję, że uda się nam wybrać inżyniera kontraktu i dopiero później będzie dalszy przetarg na wykonanie robót - tłumaczy Wrzos.

Remont ma potrwać dwa lata i będzie kosztował około 15 mln złotych. We wtorek podczas sesji, w budżecie miasta na przyszły rok, zabezpieczono na ten cel 6 mln złotych.

Obecnie zamknięta jest główna sala koncertowa. W sąsiednich, mniejszych pomieszczeniach ciągle odbywają się warsztaty czy spotkania. W marcu 2018 roku dach Domu Kultury zaczął pękać. Wtedy zamknięto główną część budynku.

Budynek to zabytek, ma około 100 lat. Słowianin obchodzi swoje 50. urodziny.
Relacja Anny Łukaszek.
Prezentacja Słowianina.
Remont Słowianina ma potrwać dwa lata i będzie kosztował około 15 mln złotych. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Remont Słowianina ma potrwać dwa lata i będzie kosztował około 15 mln złotych. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Mat. UM Szczecin
Mat. UM Szczecin
Mat. UM Szczecin
Mat. UM Szczecin
Mat. UM Szczecin
Mat. UM Szczecin

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty